EN
1.02.2022, 11:45 Wersja do druku

Bydgoszcz. Luty pełen wydarzeń w Teatrze Polskim

Luty na scenie TPB otworzy komedia „Ptak”. W połowie miesiąca zaprosimy widzów na spektakle „Katyń. Teoria barw” oraz „Nic o nas bez nas”, które zostaną zaprezentowane  w ramach wydarzenia „OFICEROWIE I ROBOTNICY”. Wśród lutowych spektakli nie zabraknie także propozycji dla naszych najmłodszych widzów.

fot. Monika Stolarska

Lutowy repertuar Teatru Polskiego w Bydgoszczy otworzy komediowy spektakl „Ptak” w reżyserii Magdy Drab, który powstał na podstawie niemal stuletniego tekstu Jerzego Szaniawskiego.

Na pełną humoru opowieść o mieszkańcach pewnego miasta, którzy obawiają się  przybycia wielkiego złotego ptaka, zapraszamy 4 i 5 lutego (piątek i sobota) o godz. 19.00 oraz 6 lutego (niedziela) o godz.16.00.

Warto przypomnieć, że komediowa propozycja TPB w 2020 roku została doceniona przez Komisję Artystyczną konkursu „Klasyka Żywa”, która przyznała spektaklowi nagrodę specjalną.

fot. Natalia Kabanow/mat. teatru

Bajkowe akcenty

W lutym do Teatru Polskiego w Bydgoszczy zaprosimy także naszych najmłodszych widzów.  Z myślą o nich, w naszym lutowym repertuarze znalazły się dwie bajki. Pierwszą, która zostanie zaprezentowana na Małej Scenie TPB, będzie „Czerwony Kapturek” w reżyserii dyrektora bydgoskiej sceny Wojciecha Farugi. Najnowsza bajka TPB to muzyczna adaptacja losów dziewczynki, która podróżując przez las do chorej babci, spotyka przebiegłego wilka. Jak tym razem skończy się ta historia będzie można przekonać się już w lutym. Na pokazy „Czerwonego Kapturka” zapraszamy 10 i 11 lutego (czwartek i piętek) o godz. 10.00 oraz 12 lutego (sobota) o godz.16.00 i 13 lutego (niedziela) o godz.11.00.

Drugą bajkową propozycją TPB w lutym będzie „Pchła Szachrajka” w reżyserii Łukasza Gajdzisa. Pełna energii  i radości adaptacja dobrze znanej bajki Jana Brzechwy, bawi całe rodziny od lat. Spektakl o psotach małej sprytnej Pchły Szachrajki będzie można zobaczyć w lutym aż dwa razy. Pokazy zaplanowano na 26 lutego (sobota) o godz. 16.00 oraz 27 lutego (niedziela) o godz. 11.00.

fot. Natalia Kabanow

Oficerowie i robotnicy – weekend poświęcony historii w TPB

W połowie miesiąca Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje publiczności dwie ze swoich najnowszych produkcji.

Pierwszą z nich jest spektakl „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi, którego premiera 17 stycznia otworzyła sezon teatralny 2021/2022. Punktem wyjścia dla twórców spektaklu jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych.  

Na pytania: jaki kolor ma historia, i czy artysta może opowiedzieć o doświadczeniu śmierci, twórcy spróbują odpowiedzieć podczas lutowych pokazów, które zaplanowano na 18 lutego (piątek) o godz. 19.00, 19 lutego (sobota) o godz. 17.00 i 20 lutego (niedziela) o godz. 16.00

fot. Giorgi Kolbaia/mat. teatru

Także w lutym zaprosimy widzów na spektakl „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze, którego premiera odbyła się 8 stycznia. Spektakl „Nic o nas bez nas” inspirowany dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego opowiada o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia, na przykład śmierć w kopalni albo nie dojdzie do strajku.
W swoim spektaklu gruziński reżyser podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji. Na pokazy spektaklu „Nic o nas bez nas”  zapraszamy 19 lutego (sobota) o godz. 20.00 i 20 lutego (niedziela) o godz.19.00 do auli I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.

fot. mat. teatru

Zarówno pokazy spektaklu „Katyń. Teoria barw”, jak i pokazy „Nic o nas bez nas” wpisywać się będą w weekend poświęcony historii, który odbędzie się 19 i 20 lutego w Teatrze Polskim w Bydgoszczy pod hasłem „OFICEROWIE I ROBOTNICY”.

W ramach wydarzenia, 19 lutego odbędzie się debata pt. „Odzyskiwanie historii”.

W debacie udział wezmą: dziennikarz i publicysta Marek Beylin, literaturoznawca dr hab. Tomasz Kaliściak, krytyczka filmowa i historyczka kultury dr hab. Iwona Kurz, reżyser spektaklu, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy Wojciech Faruga wraz z autorką tekstu, dramaturżką spektaklu i zastępczynią dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych Julią Holewińską. Rozmowę poprowadzi dr Katarzyna Kasia, polska filozofka, wykładowczyni akademicka, publicystka i dziennikarka radiowo-telewizyjna. Początek debaty po spektaklu „Katyń. Teoria barw”, ok. godz. 18.30 na Małej Scenie TPB, wstęp wolny.

Bilety na spektakle Teatru Polskiego w Bydgoszczy dostępne są na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Warto dodać, że w sprzedaży internetowej dostępna jest jedynie pula biletów obowiązująca w ramach obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19. Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. W przypadku braku dostępnych biletów w sprzedaży internetowej prosimy o kontakt z kasą biletową: +48 885 60 70 90.

Bilety można zakupić także w kasie biletowej TPB, która czynna jest od środy do piątku w godz. 14.00-18.00 oraz godzinę przed każdym spektaklem.

Źródło:

Materiał nadesłany