Listopadowy afisz Teatru Polskiego w Bydgoszczy będzie obfitował w wiele wydarzeń. Wśród zaplanowanych pojawią się spektakle z bieżącego repertuaru TPB. Nie zabraknie także gościnnych pokazów, a wszystko to w ramach trwającej XX edycji Festiwalu Prapremier.
Pierwszym wydarzeniem festiwalowym, które jednocześnie otworzy listopadowy afisz, będzie spektakl „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” w reżyserii Cezarego Tomaszewskiego
z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Operę komiczną w oryginale napisaną przez Wojciecha Bogusławskiego, a zaadaptowaną przez Igę Gańczarczyk i Darię Kubasik, będzie można zobaczyć 6 listopada (sobota) o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Cztery dni później, czyli 10 listopada (środa) o godz. 19.00 w ramach Festiwalu Prapremier, zostanie zaprezentowana druga krakowska propozycja – tym razem z Teatru Łaźnia Nowa – „Autobiografia na wszelki wypadek” w reżyserii Michała Buszewicza. Bazując na fragmentach własnej biografii i materiałach dokumentalnych z życia ojca i dziadka, reżyser i autor tekstu Michał Buszewicz tworzy na scenie swój na poły fikcyjny życiorys – od narodzin aż po projektowaną śmierć. Trudno rozstrzygnąć, co w tej historii jest zmyślone, a co prawdziwe. Warto dodać, że tekst Michała Buszewicza znalazł się wśród pięciu finałowych dramatów, które walczyły o nagrodę główną w konkursie dla dramatopisarzy i dramatopisarek – Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Szkic sceniczny na podstawie tekstu Buszewicza, w reżyserii Pawła Łysaka, można było zobaczyć w październiku w Kinie Pomorzanin.
W ramach jubileuszowej XX edycji Festiwalu Prapremier ODZYSKIWANIE Teatr Polski w Bydgoszczy zaprezentuje swoje najnowsze produkcje. W połowie listopada na Małej Scenie odbędą się pokazy spektaklu „Katyń. Teoria barw” Julii Holewińskiej w reżyserii Wojciecha Farugi. Spektakl, dla którego punktem wyjścia jest życie i twórczość Józefa Czapskiego – polskiego malarza i pisarza, a także historie oficerów pomordowanych w Katyniu oparte na ich pamiętnikach i materiałach archiwalnych, zostanie zaprezentowany 13 listopada (sobota) o godz. 19.00, 14 listopada (niedziela) o godz. 16.00 oraz 16 listopada (wtorek) o godz. 19.00.
18 listopada (czwartek) o godz.19.00 oraz 19 listopada (piątek) o godz.12.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Spektakl, który inspirowany był „Antygoną” Sofoklesa, to próba odpowiedzi na pytania: jak i kogo upamiętniać, czy Antygona ożywa jako melodramat, jak nauczono nas antyku i pożegnań?
W ramach festiwalowych wydarzeń widzowie będą mogli także zobaczyć projekt rezydencji Jana Jelińskiego. Autor, jak sam zaznacza, chce opowiadać podczas rezydencji, o pornografii, która jest zjawiskiem niezwykle złożonym i zróżnicowanym. Warto przypomnieć, że Jan Jeliński otrzymał Nagrodę Główną Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podczas
10. Forum Młodej Reżyserii za reżyserię spektaklu „Nimfy 2.0 ” (w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie), w którym doceniono wrażliwość i autorską drogę w rozczytywaniu i redefiniowaniu archetypów kultury Pokaz „Rezydencji Jana Jelińskiego|work in progress” odbędzie się 20 listopada (sobota) o godz. 19.00.
Przegląd spektakli festiwalowych w listopadzie zakończą pokazy spektaklu „Twarzą w twarz” w reżyserii Mai Kleczewskiej, który jest koprodukcją Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Warszawie. Spektakl, który powstał w oparciu o scenariusze filmów Ingmara Bergmana będzie można zobaczyć na Dużej Scenie Teatru Polskiego już 27 listopada (sobota) o godz.19.00 i 28 listopada (niedziela) o godz. 16.00.
Bilety na wydarzenia w ramach Festiwalu Prapremier są dostępne na stronie internetowej Teatru Polskiego w Bydgoszczy w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Bilety można także zakupić w kasie biletowej Teatru (wejście główne od ul. 20 stycznia 1920r.) w godzinach jej otwarcia, tj. od środy do piątku od 14.00 do 18.00.