EN

14.06.2023, 09:42 Wersja do druku

Bydgoszcz. Krystyna Janda na 9. Festiwalu Literatury „Przeczytani"

W czwartek, 15 czerwca, wystartuje w bydgoskim Emckeu 9. Festiwal Literatury PRZECZYTANI, który trwał tu będzie bez przerwy do niedzieli, 18 czerwca włącznie.

fot. mat. Filmu Polskiego

Dyskusje dotyczące istnienia literatury kobiecej, które się od czasu do czasu toczą, mogą być nawet owocne (w końcu mamy wszyscy poczucie, że wadą naszego życia kulturalnego jest to, że literatura nie wywołuje już takich emocji, które prowadzić mogą do ożywionych dyskusji, a nawet – niech będzie – kłótni i sporów), o ile nie służą umniejszaniu znaczenia twórczości kobiet. A to się wciąż zdarza. Gdyby nie to, używalibyśmy bez wahań i obaw terminu „literatura kobieca”. A że i wahania, i obawy mamy (bo też maskulinistyczny świat je w nas wywołuje), mówimy po prostu: „Przeczytane”! Dziewiąta edycja Festiwalu Literatury Przeczytani przyjmuje takie właśnie, może i niezbyt skomplikowane, ale przynajmniej atrakcyjne w swojej jednoznaczności hasło. W tym roku, kiedy kultura dźwiga się z pandemii i oswaja z tocząca się obok wojną, szukamy pocieszeń i inspiracji w pisarstwie niezwykłych kobiet. Nasze gościnie (oraz: bohaterka) reprezentują różne style, uprawiają różne gatunki literackie, mają – mówiąc krótko – inne charaktery pisma. I poprzez te charaktery chcemy Państwu pokazać bogactwo i niezwykłość polskiej literatury współczesnej. To najoczywiściej wycinek, ale mamy przekonanie, że bardzo interesujący. Zapraszamy na spotkania z Joanną Bator (laureatką Nagrody Literackiej „Nike” z roku 2013, która wydała jakiś czas temu świetnie przyjętą książkę Ucieczka niedźwiedzicy), Manuelą Gretkowską (jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarek, która przyjedzie do nas promować swoją najnowszą autobiograficzną książkę Przeprawa), Tiną Oziewicz (autorką książek dla dzieci i młodzieży, której seria książek o uczuciach – Co robią uczucia?, Co lubią uczucia? – jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, cenionych i oryginalnych pozycji dla najmłodszych czytelników) oraz Katarzyną Puzyńską (nie dość, że jedną z najpopularniejszych pisarek literatury kryminalnej, to jeszcze pisarką z naszego regionu, która akcję powieści ze swojej najpopularniejszej serii umieszcza w fikcyjnym podbrodnickim Lipowie – kolejna odsłona tej sagi, Zgłoba, właśnie ma swoją premierę).

A ostatniego dnia festiwalu czeka nas wszystkich szczególne wydarzenie. Ten dzień, w którym będziemy obchodzić 10-lecie wydawanego w Bydgoszczy kwartalnika „Fabularie”, poświęcony będzie niezwykłej postaci – Jadwidze Stańczakowej. Niewidoma pisarka, która znana jest większości czytelników jako przyjaciółka Mirona Białoszewskiego – jest niesłusznie zapomniana twórczynią. Najnowszy numer „Fabulariów” przypomni tę postać serią szkiców oraz dołączonym do wydania wyborem wierszy zredagowanym przez jedną z najbardziej znanych krytyczek literatury (a prywatnie: wnuczkę Jadwigi Stańczakowej), Justynę Sobolewską. Ona też – razem z dr hab. Moniką Ładoń, naukowczynią, która zajmuje się dziełem Jadwigi Stańczakowej – przybliżą nam twórczość, która przynosi niezwykłe doświadczenie ociemniałego świata. Specjalną gościnią tego dnia będzie jedna z najwybitniejszych polskich aktorek, Krystyna Janda, która w biograficznym filmie o Mironie Białoszewskim, Parę osób, mały czas, wcieliła się w rolę Stańczakowej. Po spotkaniu odbędzie się projekcja tego filmu (w której będą mogły też uczestniczyć osoby niewidome, jako że dla nich została przygotowana specjalnie na tę okazję audiodeskrypcja).

Źródło:

Materiał nadesłany