EN
30.11.2022, 09:24 Wersja do druku

Bydgoszcz. Kieślowski powraca na deski Teatru Polskiego

W piątek 2 grudnia i sobotę 3 grudnia Teatr Polski w Bydgoszczy zaprosi na spektakl inspirowany wciąż aktualną, dokumentalną twórczością Krzysztofa Kieślowskiego – „Nic o nas bez nas” w reżyserii Daty Tavadze.

fot. Giorgi Kolbaia/mat. teatru

„Nic o nas bez nas” to uniwersalna opowieść o niewidzialnej pracy fizycznej ludzi, którzy na co dzień są pomijani, dopóki nie wydarzy się jakaś tragedia.

„Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.“ (fragment scenariusza „Nic o nas bez nas”)

Pracownice tkalni co dwie godziny odchodzą od maszyn i wykonują ćwiczenia fizyczne. Ich ciała muszą pozostać sprawne, by mogły szyć spodnie i sukienki dla całego kraju. Górnik dostaje wypłatę, idzie spłacić długi w sklepie i w banku i czeka na kolejny miesiąc i kolejną wypłatę. Baletnica nie narzeka na to, że zmuszono ją do niemożliwego, bo to przecież była jej decyzja. Kobieta sprzątająca dom cieszy się na swoją jedną przerwą, bo może wypalić papierosa, którego nawet nie potrafi palić.

Gruziński reżyser – Data Tavadze – podąża za historiami pojedynczych postaci i śledzi je „czułym okiem” próbując ukazać absurdy zmechanizowanego świata pełnego biurokracji, przemocowej dyscypliny i struktur władzy nie do zniesienia. Jak radzimy sobie z bezsilnością? Jak odnaleźć w sobie sprawczość?

Czy można protestować częściej niż co półtora roku? I w końcu co o rzeczywistości można opowiedzieć jeszcze w teatrze?
Występują: Marian Jaskulski/ Jerzy Pożarowski, Damian Kwiatkowski, Karol Franek Nowiński, Katarzyna Pawłowska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk
Czas trwania: 80 min bez przerwy

fot. Giorgi Kolbaia/mat. teatru

Gramy:
2.12 - piątek - g. 19.00         aula I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy
3.12 - sobota - g. 19.00         aula I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy

Źródło:

Materiał nadesłany