EN
08.09.2021, 08:23 Wersja do druku

Bydgoszcz. Dwa spektakle i warsztaty reżyserskie – weekend w Teatrze Polskim

W najbliższy weekend – 11 i 12 września – Teatr Polskie w Bydgoszczy zaprasza na dwa spektakle – „Maszyna” w reżyserii Jagody Szelc oraz „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Widzowie, którzy chcieliby poznać kulisy powstawania ostatniego spektaklu, będą mogli wziąć udział w warsztatach z reżyserką.

fot. Natalia Kabanow

Dwa dni i dwa spektakle na scenie TPB

Teatralny weekend - 11 i 12 września – otworzą pokazy spektaklu „Maszyna”  w reżyserii Jagody Szelc. Spektakl, który inspirowany jest „Kolonią karną” Franza Kafki, zostanie zaprezentowany bydgoskiej publiczności w sobotę o godz. 17.00  oraz w niedzielę o godz. 17.00 na dużej scenie TPB. W spektaklu, który jest debiutem teatralnym reżyserki filmowej Jagody Szelc, występują aktorzy bydgoskiego teatru  w składzie: Sara Celler-Jezierska, Michalina Rodak, Małgorzata Trofimiuk, Mirosław Guzowski, Damian Kwiatkowski oraz Jerzy Pożarowski. Warto przypomnieć, że bydgoska produkcja została zakwalifikowana do 27. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Także w sobotę i niedzielę o godz. 20.00, do auli I Liceum Ogólnokształcącego, po wakacyjnej przerwie, powróci spektakl „Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung-Wójciak. Twórcy spektaklu, który inspirowany jest „Antygoną” Sofoklesa,  próbują odpowiedzieć na pytania: jak i kogo upamiętniać? Dlaczego warto histeryzować i konspirować? Dlaczego Wenus z Milo jest atrakcyjniejsza bez rąk? Czy Antygona ożywa jako melodramat?

fot. Natalia Kabanow / mat. teatru

Warsztaty reżyserskie

Przed pierwszym pokazem spektaklu „Ach, jeżeli…” – 11 września o godz. 17.00, widzowie będą mogli porozmawiać na żywo z reżyserką Klaudią Hartung-Wójciak na temat spektaklu. To wszystko w ramach warsztatów reżyserskich pt. ODZYSKIWANIE SPOJRZENIA.  WARSZTAT METODOLOGICZNY Z UPAMIĘTNIEŃ, HISTERII I KONSPIRACJI, które odbędą się w I Liceum Ogólnokształcącym.

Warsztaty dedykowane są wszystkim widzom, powyżej 16.roku życia. Bilety na warsztaty, w cenie 10 zł/os. są dostępne w kasie biletowej Teatru oraz na stronie www.teatrpolski.pl w zakładce „KUP BILET ONLINE”. Wszystkie osoby, biorące udział w warsztacie są uprawnione do zakupu biletu ulgowego na wrześniowe pokazy spektaklu "Ach, jeżeli przyjdę dać, tak okrutne, moje ostatnie pożegnanie".

Oto, co na temat warsztatów, zdradzają prowadzące -  reżyserka spektaklu Klaudia Hartung- Wójciak oraz pedagożka Karolina Sosińska:

Teatr Polski wraz z reżyserką spektaklu Klaudią Hartung – Wójciak zapraszają na warsztaty reżyserskie, podczas których opowie o procesie tworzenia spektaklu, ożywianiu klasycznego dzieła, inspiracjach, zarysie historii lamentu w starożytnej Grecji w kontekście tragedii „Antygony”. Druga część spotkania będzie miała charakter warsztatu storytellingowego z plotki i konspiracji. Uczestnicy w ramach warsztatu będą mogli spróbować wytworzyć „alternatywne” strategie żałobne i upamiętniające w ramach praktyk improwizacyjnych.

W „Antygonie” Sofoklesa ścierają się dwa tematy: pamięci i żałoby. W spektaklu „Ach jeżeli przyjedzie dać, tak okrutne, moje pożegnanie” w reżyserii Klaudii Hartung – Wójciak twórcy projektują laboratorium pamięci, a nawet nekroarchriwum. Spektakl daje możliwość zupełnie nowej interpretacji sofoklosowskiej tragedii.

Bilety na wrześniowe wydarzenia do nabycia w kasie Teatru Polskiego  w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; +48 52 339 78 18; +48 885 60 70 90) oraz poprzez stronę www.teatrpolski.pl (zakładka KUP BILET).

Szczegóły na www.teatrpolski.pl

Źródło:

Materiał nadesłany