EN

5.07.2024, 09:37 Wersja do druku

Busko-Zdrój. Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz z atrakcjami

Trwa wyjątkowe wydarzenie kulturalne - XXX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz. Jest doskonala muzyka oraz wybitni wykonawcy.

fot. mat. organizatora

We wtorek w wypełnionym po brzegi kościele pod wezwaniem Brata Alberta w Busku-Zdroju na koncercie Międzynarodowego Festiwalu imienia Krystyny Jamroz słuchacze mogli podziwiać głos Alicji Węgorzewskiej. Najwyraźniej wywarł on ogromne wrażenie, bo w środę po południu na spotkanie z nią do kawiarenki w pensjonacie Sanato w Busku Zdroju przyszło bardzo wiele osób.

Na pytanie czy lubi wracać do Buska pani Alicja zaśpiewała po prostu „Powrócisz tu..." i zapewniła, że od pierwszego pobytu w 2010 roku, zawsze wraca tu chętnie a doświadczenie z covidem dato nowy impuls do spotkań. - Udowodniło, że bez was, publiczności, my artyści nie istniejemy - mówiła śpiewaczka. - Nie ma energii, wibracji, które płyną w obie strony. Żaden ekran, Internet nie jest w stanie zastąpić spotkań z żywymi ludźmi.
Spotkanie prowadził Adam Czopek, dopytywał o godzenie roli koncertującej śpiewaczki i dyrektorki Opery Kameralnej.

- To bardzo trudne - przyznała artystka. Wspominała początki pracy, kiedy 8 lat temu przejęła   Operę   Kameralną z długami, przerostem zatrudnienia i widmem likwidacji. Mimo wielu nieprzyjaznych głosów i krytykowania jej decyzji udało się wyjść na prostą. Dzisiaj zamiast ponad 300 w operze pracuje 140 osób, działają dwie sceny w tym ta, przez nią utworzona - Centralny   Basen   Artystyczny. Oprócz spektakli, opera organizuje festiwale ze sztandarowym, mozartowskim.

- Występujemy za granicą, komplet dzieł Mozarta pokazaliśmy w Wiedniu a co ja nasłuchałam się o wożeniu drewna do lasu - mówiła dyrektorka. -My jednak gramy na starych instrumentach, takich na jakie komponował Mozart i wtedy to brzmiało właśnie tak. Jestem trochę ryzykantką, ale kto nie ryzykuje nie pije szampana -stwierdziła Alicja Węgorzewską dodając, że godzenie pracy z obowiązkami domowymi jest bardzo trudne. - Spać nie mogę, bo mam głowę nabitą problemami.

Przyznała też, że nie obsadza samej siebie, taka praktyka wydaje jej się nie w porządku. Wyrusza natomiast na łowy i w czasie pobytów poza Warszawą czy Polską stara się nawiązywać kontakty, dzięki którym może sprowadzać gwiazdy, na które zwykłą drogą nie miałaby szans.

Alicja Węgorzewską od lat komentuje Koncert Noworoczny z wiedeńskiej opery.

- Niech się państwu nie zdaje, że mogę mówić co chcę, dostaję wytyczne od dyrygenta, producenta i muszę się ich trzymać. Lubię to bardzo, chociaż przez ten koncert sylwestra muszę spędzać grzecznie, bo 1 stycznia o godz. 8 rano pojawiam się już w telewizji

Widzowie 30.Międzynaro-dowego Festiwalu imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju zobaczyli spektakl poświęcony pamięci wielkiego, pochodzącego z Kielc aktora, Wiesława Golasa Papkinada. Jego premiera odbyła się w kwietniu, w związku z nadaniem imienia dużej sali Kieleckiego Centrum Kultury.

W trakcie 1,5 godzinnego przedstawienia przypomniane zostały skecze i piosenki, które sprawiły, że Wiesław Gołas był tak znany. Agata Klimczak-Kołakowska, dyrektorka KCK, która napisała scenariusz jest także autorką „kieleckich" piosenek opowiadających o życiu Wiesława, w rolę matki wcieliła się Beata Wojciechowska a siostry Basi, Aleksandra Lipińska. Muzykę skomponował Wojciech Lipiński.

Wykonawcami są aktorzy i piosenkarze głównie związani z Kielcami. Trzeba przyznać, że dali drugie życie tym błyskotliwym scenkom, ich interpretacja piosenek bawiła i wzruszała.
W piątek, 5 lipca o godzinie 15 w Sanatorium Marconi w Busku-Zdroju wystąpią Laureaci Międzynarodowych Konkursów. O godzinie 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury koncert Najpiękniejsza muzyka filmowa w wykonaniu pianisty Maksyma Rzemińskiego i Kwartetu Smyczkowego - bilety 100 złotych. O godz. 20 w Sali widowiskowej w Solcu-Zdroju Gala operetkowo-musicalowa. W sobotę 6, lipca o godzinie 11 na Alei Adama Mickiewicza - Deptaku Koncert młodych talentów. O godz. 15 w sanatorium Marconi w Busku-Zdroju koncert uczestników Mistrzowskiego Kursu Wokalnego prof. Evy Blahovej. O godzinie 18 w sanatorium Marconi w Busku-Zdroju Najpiękniejsza jest muzyka polska. Bilety w cenie 100 złotych. 019 w Parku Kultury - Amfiteatr w Starachowicach Gala operetkowo-musicalowa. O godz. 20 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury Stanisław Soyka & Grott Orkiestra - cena: 140 zł. W niedzielę, 7 lipca o godz. 15 w sanatorium Marconi Światowe prawykonania. O godzinie 19 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury Gala operowo-operetkowa - cena: 150 zł.

Tytuł oryginalny

Busko-Zdrój. Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz z atrakcjami

Źródło:

„Echo Dnia” nr 155