EN

9.06.2023, 12:53 Wersja do druku

Busko-Zdrój. W lipcu odbędzie się XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz

We wtorek, 6 czerwca, w Domu Zdrojowym w Busku zaprezentowano program tegorocznego festiwalu imienia Krystyny Jamroz. Zapowiedziano też budowę pomnika artystki.

fot. mat. organizatora

XXIX Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz, odbędzie się w dniach 1-9 lipca 2023.

W Domu Zdrojowym kompleksu #TężniaBusko odbyła się we wtorek, 6 czerwca, konferencja prasowa poświęcona festiwalowi. W spotkaniu uczestniczył burmistrz miasta i gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora.

- Festiwal na stałe wpisał się on w kalendarz wydarzeń naszego województwa. W tym roku przypada 100. rocznica urodzin patronki, Krystyny Jamroz. Festiwal zatacza coraz szerszy krąg, odwiedza coraz większą liczbę miejscowości w naszym województwie. Chodzi o to, by przedstawiać muzykę poważną dużemu gronu publiczności - mówił Waldemar Sikora, burmistrz Buska-Zdroju.

Burmistrz zdradził, że planowane jest wykonanie pomnika poświęconego patronce festiwalu. Zakończenie prac nad monumentem przewidziane jest na przełom roku 2023 i 2024.

- Stanie on w części zdrojowej, gdzie Krystyna Jamroz urodziła się i wychowała. Z powodów formalnych pomnik pojawi się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Na trwale umieścimy tę postać w przestrzeni publicznej naszego miasta. Busko z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę melomanów. Na pewno między 1 a 9 lipca spędzą oni miło w Busku czas. Dyrektor Artur Jaroń, który prowadzi festiwal od pierwszej edycji, przygotował ciekawy program -powiedział burmistrz Waldemar Sikora.

Dyrektor Artur Jaroń przedstawił harmonogram wydarzeń z uwzględnieniem lokacji w których odbędą się koncerty.

- Organizacyjny rozmach przedsięwzięcia oraz repertuar i zapraszani artyści sprawiają, iż każda kolejna edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego imienia Krystyny Jamroz zyskuje unikalny charakter - powiedział.

Chwalił współpracę z władzami miasta.

- Mamy zaszczyt przyjemność współpracować z burmistrzem od wielu lat. Wspierał nas jeszcze wtedy, kiedy był dyrektorem miejscowego PSS Społem. Pragnę też podziękować wszystkim sponsorom oraz dotacje z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kapitułą festiwalu kieruje poseł Krzysztof Lipiec -mówił dyrektor artystyczny festiwalu Artur Jaroń.

- Bilety na festiwal sprzedają się bardzo dobrze. Mam nadzieję, że będziecie z nami w dni festiwalowe - powiedziała dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury Maria Wiśniewska.

Tegoroczny Festiwal odbędzie się w okresie 1-9 lipca i obejmie ponad 20 koncertów oraz szereg wydarzeń towarzyszących w Busku-Zdroju jak i całym regionie. Festiwal rozpocznie się w Domu Zdrojowym a zakończy w buskim Centrum Kultury. Oprócz koncertów nie braknie innych wydarzeń, jak odsłonięcie festiwalowego słoneczka czy spotkania z artystami w kawiarenkach festiwalowych.
Dyrektor Maria Wiśniewska zachęciła do uczestnictwa w wydarzeniu i śledzenia bieżących informacji na temat tej imprezy. ©

Tytuł oryginalny

Będzie pomnik Krystyny Jamroz

Źródło:

„Echo Dnia” nr 132

Autor:

Michał Kolera

Data publikacji oryginału:

09.06.2023