To już trzeci z kolei wakacyjny maraton teatralny dla najmłodszych na Scenie Letniej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie.
W podwarszawskim Brwinowie nie ma stałego teatru, nie ma sali widowiskowej, nie ma stałego zespołu aktorskiego - ale jest letnie święto teatru dla najbardziej wdzięcznego widza, dla dzieci. Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego mające swoją siedzibę w tym mieście, organizator kolejnej już edycji wakacyjnego przeglądu teatralnego - w swojej potrzebie dzielenia się teatrem - trafiło na podatny grunt: zaoferowanie spektakli lalkowych najmłodszym mieszkańcom Brwinowa (i okolic!) okazało się "strzałem w dziesiątkę", a pełne zrozumienie dla przedsięwzięcia ze strony Urzędu Gminy Brwinów zaowocowało wzorcową wręcz współpracą.
Jak robić Teatr nie mając sali widowiskowej, sceny, widowni w postaci foteli, dachu nad głową na wypadek deszczu? A jednak w latach 2021 i 2022 odbyło się tutaj szesnaście spektakli - na Scenie Lalkowej dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny w Brwinowie. W tym roku nasza najmłodsza widownia obejrzy kolejnych 10 przedstawień.
Wszystko zaczęło się od tęsknoty za Teatrem - tak powstało Stowarzyszenie Teatr Na Pustej Podłodze pamięci Tadeusza Łomnickiego. Mistrz Łomnicki ma swoich uczniów, byłych swoich studentów i wyznawców, w całej Polsce (i w świecie). Piszący te słowa, mieszkaniec Brwinowa, był studentem reżyserii warszawskiej PWST, gdy rektorem uczelni był ten genialny aktor i pedagog Teatru. Tak powstało tutaj (w 2016 roku) stowarzyszenie, które obrało wielkiego Artystę za swego patrona a jego filozofię nauczania Teatru zawarło w swojej nazwie - jako dewizę. Pod tym szyldem powstało kilka premier, kilka filmów, wydawnictwo etc. Stowarzyszenie zapragnęło poszerzyć swoją działalność o rodzaj impresariatu, czyli o możliwość zapraszania do Brwinowa spektakli dla najmłodszych widzów.
No tak, ale jak robić Teatr nie mając ani miejsca, ani sali? Tak się złożyło, że Urząd Gminy Brwinów rozpoczął na początku drugiej dekady XXI wieku modernizację stareńkiego i staromodnego targowiska miejskiego położonego w centrum miasta. Efekt, który ujrzeli mieszkańcy dwa lata później okazał się olśniewający: eleganckie pawilony, stylowe latarnie, główna aleja handlowa z ławeczkami - brwinowskie Champs-Elysées! Niejeden mieszkaniec wędrując nowym pasażem pod wieczór (przy zapalonych latarniach) zanucił piosenkę Joe Dassina. A owładnięci Teatrem ludzie "Pustej Podłogi" doznali olśnienia: przecież tu jest wszystko, aby dawać spektakle! - zadaszone pawilony mogą być schronieniem przed deszczem i dla aktorów, i dla widzów, jest źródło energii elektrycznej, są eleganckie toalety dla widzów, ba, jest nawet garderoba dla artystów (pomieszczenie w budyneczku administracyjnym) - wszystko to w jednym miejscu! Warunki spełnione! To wszystko udostępnił teatralnym wolontariuszom Urząd Gminy Brwinów, jakże ogromy to wkład!
Kiedy okazało się, że jest wielka społeczna potrzeba takiego teatru w Brwinowie, burmistrz w porozumieniu postanowił wesprzeć także finansowo rodzącą się Scenę Letnią. W mało której gminie w Polsce mogłoby się spotkać tak wiele dobrej woli płynącej z tak różnych stron. W poprzednich latach finansowo Scenę Letnią wsparli także Starosta Pruszkowski oraz Narodowe Centrum Kultury.
Wytrawny lalkarz Henryk Hryniewicki, prowadzący w Rzeszowie swój własny teatr lalkowy "NEMNO", służy "uczniowi Łoma" związanemu zawodowo raczej z dramatem, radą w doborze zapraszanych grup profesjonalnych lalkarzy.
Artyści, nawykli do występów plenerowych, jarmarcznych, czasem ulicznych, doskonale odnajdują się na scenie wzniesionej na targowisku miejskim w Brwinowie. Ich interaktywne spektakle wciągają młodą widownie w akcję, a na dodatek po każdym przedstawieniu ma miejsce lalkarskie wtajemniczenie - dzieci zasiadające na widowni poznają konstrukcje różnych rodzajów lalek a nawet próbują sił w samodzielnej animacji. Po szesnastu dotychczasowych spektaklach i warsztatach lalkarskich brwinowskie dzieci mają już całkiem duże rozeznanie w tym gatunku teatru i są rzeczywistymi partnerami artystów-lalkarzy podczas pospektaklowych warsztatów.
Latem 2023 roku w Brwinowie w kolejne wakacyjne niedziele, zawsze o 17-tej wystąpią:
Teatr Barnaby Marcina Marca z "Calineczką" (25 czerwca), Teatr Malutki Małgorzaty Wolańskiej z "Krawcem niteczką",
Małe MI - Wędrowny Teatr Lalek Sławy Tarkowskiej z "Księżycowymi opowieściami",
Teatr Form Wielu Łukasza i Przemysława Jarzyńskich z opowieścią "O smoku znad Wisły",
Teatr Akademia Wyobraźni Pawła Pawlika z "Przygodami Kasparka",
Teatr NEMNO Henryka Hryniewickiego z "Misiowymi przygodami", Teatr Lalek Marka Żyły z premierowym spektaklem "W siano południe",
Teatryle Marioli i Marcina Ryl-Krystianowskich z "Bajką o szczęściu", Teatr Uszyty Katarzyny i Andrzeja Kopczyków z "Ananasem" oraz Teatr Cichy Tobiasza Cichońskiego z "Kuchnią pana Lulka". Wstęp jest oczywiście wolny!
Aby to wszystko "spiąć", aby zaistniał pełnowartościowy spektakl, trzeba wielu rąk i serc - są to brwinowscy wolontariusze: Wanda i Sylwester Chrzanowscy, Jacek Pachnik, Rafał Skrzypkowski, Andrzej Mączkowski, Janusz Jaworski, Paweł Remez, Piotr Borowski, Wojciech Nitecki. Organizacyjnie wspiera nas Urząd Gminy Brwinów: burmistrz Arkadiusz Kosiński, zastępca burmistrza Sławomir Walendowski, kierownik działu promocji Mirosława Kosiaty i inni pracownicy Urzędu.
Są dzieci, które nie opuściły żadnego z dotychczasowych spektakli, a teraz czeka je następnych 10 spotkań z magią teatru lalkowego. Za każdym razem na czas spektaklu "idą w kąt" telefony i smartfony, młodzi ludzie są pochłonięci teatrem bez reszty, w pełni uczestniczą w teatralnym misterium - tak podczas spektaklu, jak i podczas wtajemniczenia w świat lalek podczas warsztatów. Czy można chcieć więcej? Zapraszamy do teatralnego Brwinowa!