Premierę baśni "Księżniczka na ziarnku grochu" Hansa Christiana Andersena wystawił w niedzielę bielski teatr lalek Banialuka. Reżyser Bogusław Kierc oparł się na tłumaczeniu Stefanii Beylin, które liczy zaledwie 21 zdań.
- Bogusław Kierc podjął się trudu wyreżyserowania spektaklu opartego na 21 zdaniach. To bardzo ciekawy eksperyment - powiedział dyrektor sceny Jacek Popławski.
Zdaniem aktorki bielskiej Banialuki Dominiki Kaczmarek, która w sztuce wystąpiła w roli ziarenka grochu, bajka w tłumaczeniu Stefanii Beylin jest bardzo krótka i zwięzła. - Cała jej magia polega na tym, jak wiele rzeczy jest niedopowiedzianych. Na scenie staramy się bawić słowem i pokazać różne wersje jednego wydarzenia - powiedziała.
Dyrektor Popławski zaznaczył, że jedynym jego warunkiem, jaki postawił reżyserowi, było, aby sztuka skierowana została do widza od 4. roku życia. - Andersen mówił o swoich baśniach, że są to pudełka, do których tylko dorośli mogą wejść do środka. Dla dzieci jest otoczka - opakowanie, wstążka. Myślę, że Bogusław Kierc zaburzył ten system, otworzył pudełka, zamieszał i spowodował, że każdy widz zobaczy swoją historię - powiedział.
Katarzyna Dendys-Kosecka, odpowiedzialna za promocję w teatrze Banialuka, przypomniała, że "Księżniczka na ziarnku grochu" to bajka o zmokłej przybłędzie, która mówi, że jest prawdziwą księżniczką.
W sztuce występuje siedmioro aktorów: Barbara Rau, Dominika Kaczmarek, Lucyna Sypniewska, Magdalena Obidowska, Maria Byrska, Ryszard Sypniewski i Władysław Aniszewski. "Siedmioro aktorów, delikatna muzyka, barwna scenografia i oczywiście lalki. Oto klucz do opowiedzenia tej historii. Chcemy w poetycki sposób zaciekawić i zauroczyć dzieci, uwolnić ich wyobraźnię i emocje" - zaznaczyła Dendys-Kosecka.
Bogusławowi Kiercowi w przygotowaniu premiery towarzyszyła scenograf Beata Tomczyk. Muzykę skomponował Jacek Wierzchowski. Twórczynią ruchu scenicznego jest Franciszka Kierc-Franik.
Baśń Andersena jest trzecią premierą w bielskiej Banialuce w tym sezonie. Pierwszą był "Robinson" na motywach utworu Daniela Defoe o przygodach Robinsona Crusoe w reżyserii Marka Zakostelecky`ego. Później scena wystawiła prapremierę sztuki "Jestem Aki" według książki Doroty Kassjanowicz. Dyrektor teatru zaznaczył, że w obecnym sezonie zespół zaplanował jeszcze jedną premierę.
Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana jest jedną z najstarszych scen lalkowych w Polsce. Za dwa lata świętował będzie 75-lecie.