Jesienią zapraszamy na kolejne dostępne wydarzenia w Teatrze Polskim. Mamy kilka ciekawych propozycji już w tym tygodniu.
19 października Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt - znana widzom między innymi ze znakomitej roli Kaliny Jędrusik w monodramie „Wyspa Kalina” wraz z pianistą Piotrem Matusikiem zaproszą osoby z dysfunkcjami wzroku do świata „kalinowych dźwięków” podczas warsztatów muzycznych „Śpiewnik Kaliny”. Osoby niewidome miały okazję uczestniczyć w przedstawieniu z audiodeskrypcją z udziałem tych artystów, a spotkanie warsztatowe będzie doskonałą okazją powrotu do spektaklowych emocji.
Weekend 23 i 24 października planujemy pod znakiem komedii płaszcza i szpady ze spektaklem pt. „Cyrano de Bergerac”, z tłumaczeniem na język migowy i audiodeskrypcją. 23 października zaprosimy na ten tytuł osoby niesłyszące, a 24 – osoby z dysfunkcjami wzroku. Jednak spektakle to nie wszystko. Osoby niesłyszące będą mogły uczestniczyć w tematycznie powiązanych z tym tytułem warsztatach „Oblicza miłości” zorganizowanych we współpracy z Muzeum Górnośląskim, a osoby niewidome zaprosimy na spotkanie z aktorami po przedstawieniu.
W tegorocznej edycji projektu udało nam się dotychczas zrealizować m. in. spektakle „The Big Bang, czyli Wielki Wybuch” z tłumaczeniem na język migowy oraz dwa tytuły z audiodeskrypcją – „Wyspa Kalina” i „Zły”. Wstępem i muzycznym zaproszeniem do prezentacji „Złego” były warsztaty „Ghostman i żywioł jazzu w teatrze” dla osób niewidomych. Pokazom towarzyszyły warsztaty z dotykowym poznawaniem makiet odwzorowujących scenografię przedstawień.
Po raz pierwszy niewidomi uczestnicy projektu wzięli udział w specjalnych warsztatach ruchowych „Art-Impulsy” z aktorami Teatru Chorea z Łodzi. Natomiast osoby z dysfunkcją słuchu uczestniczyły w teatralnych spotkaniach tłumaczonych na język migowy, poświęconych m. in. historii Teatru Polskiego, kostiumom oraz teatralnej charakteryzacji.
Już niedługo zaprosimy osoby z dysfunkcjami wzroku i słuchu na kolejne dostępne wydarzenia.
* Projekt „Spektakle bez barier – edycja 2021” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.