EN
23.03.2022, 15:51 Wersja do druku

Białystok. W OiFP na Dzień Teatru koncert „Sercem z Ukrainą”

Międzynarodowy Dzień Teatru będziemy w tym roku świętować w szczególny sposób. Tego dnia Opera i Filharmonia Podlaska wraz z Fundacją Pro Anima zapraszają na koncert charytatywny „Sercem z Ukrainą”.

27 marca w Sali Koncertowej przy ul. Podleśnej w Białymstoku będzie można wysłuchać utworów Krzesimira Dębskiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą samego kompozytora. Zaśpiewa sopranistka Milena Lange. Dochód ze sprzedaży biletów i zbiórki do puszek będzie przeznaczony na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Sytuacja za naszą wschodnią granicą bardzo nas poruszyła – mówi prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. – Współczujemy i solidaryzujemy się z narodem ukraińskim. Chcemy także wymiernie pomóc uchodźcom, stąd pomysł na zorganizowanie koncertu i zbiórki funduszy. Cieszymy się, że nasze zaproszenie przyjął Krzesimir Dębski i zapraszamy wszystkich, którzy mają otwarte serca, wrażliwość i pragną pomagać innym.

Podczas koncertu usłyszymy utwory Krzesimira Dębskiego, m.in. Missa brevis, Ave Maria, Pieśń Syberyjską i kompozycje ze ścieżki dźwiękowej filmu „Ogniem i mieczem”. Koncert „Sercem z Ukrainą” w niedzielę, 27 marca o godz. 19.00 w sali przy ul. Podleśnej. Bilety w cenie 40 zł można kupić w kasie Opery przy ul. Odeskiej i online.

KRZESIMIR DĘBSKI – wybitny polski kompozytor, uznany dyrygent orkiestrowy a także wirtuoz jazzowych skrzypiec i pianista. Poruszający się równie swobodnie w świecie jazzu, jak i muzyki klasycznej. Ma na koncie ponad 70 utworów symfonicznych i kameralnych. Napisał 2 symfonie z chórami, 4 koncerty fortepianowe i 3 skrzypcowe. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych. Prowadził, komponował i aranżował koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Luciano Pavarotti, Placido Domingo, Jose Cura i in. Znany jest przede wszystkim z licznych i cieszących się dużą popularnością kompozycji muzyki filmowej. Skomponował muzykę do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych m.in.: „Medium”, „Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W Pustyni i w Puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Wojna światów” oraz do popularnych seriali telewizyjnych.

Dochód ze sprzedaży biletów oraz ze zbiórki do puszek będzie przekazany na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Współorganizatorzy:
Fundacja Pro Anima
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku imienia Stanisława Moniuszki

Bilety: 40 zł

27 marca 2022 r., godz. 19.00, koncert symfoniczny
Sercem z Ukrainą
Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne