EN

21.03.2024, 14:07 Wersja do druku

Białystok. Upamiętniono jedną z pierwszych dyrektorek BTLu, Joannę Piekarską

Pamiątkową tablicę poświęconą Joannie Piekarskiej - reżyserce i dyrektorce Teatru „Świerszcz", jak nazywał się wówczas obecny Białostocki Teatr Lalek - odsłonięto w czwartek w Białymstoku. Jak podkreślano, to ważna, choć nieco zapomniana postać w historii tego teatru.

fot. mat. teatru

Białostocki Teatr Lalek to jedna z najlepszych i najbardziej cenionych scen lalkowych w Polsce. Teatr powstał w 1953 roku, jest instytucją miejską.

Tablica, którą odsłonięto w przypadający w czwartek Światowy Dzień Lalkarstwa, mieści się na fasadzie budynku Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości, gdzie znajdowała się scena teatru, a obecnie działa klub muzyczny. W uroczystości wzięły udział m.in. władze miasta i teatru.

„W tym budynku mieściła się scena Białostockiego Teatru Lalek pod dyrekcją Joanny Piekarskiej" - głosi napis na tablicy. „Chcieliśmy jako społeczność lalkarska w Białymstoku, aby mieszkańcy naszego miasta byli tego świadomi i też jest to taki moment, kiedy możemy uczcić osobę samej pani Joanny Piekarskiej, która jest gdzieś w cieniu wielkich dyrektorów - Krzysztofa Raua, (Wojciecha) Kobrzyńskiego, (Marka) Waszkiela" - mówił obecny dyrektor BTL Jacek Malinowski.

W rozmowie z dziennikarzami podkreślał, że Piekarska była „bardzo ciekawą dyrektorką teatru białostockiego", prowadziła go w niełatwych czasach i przyczyniła się w dużym stopniu do profesjonalizacji tej sceny. „Można powiedzieć, że jej okres, to był taki okres dyrektora-inscenizatora i właśnie w przestrzeni sali, gdzie dziś mamy klub muzyczny, nasi aktorzy tworzyli spektakle, grali dla dzieci i młodzieży" - mówił Malinowski. Dodał, że Joanna Piekarska z białostockim teatrem była związana przez kilkanaście lat. Przypomniał, że to ona sprowadziła do białostockiego zespołu Raua, który po niej zarządzał instytucją.

Obecny na uroczystości prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski podkreślał, że Piekarska to postać szczególna, a trochę zapomniana, dlatego - jak podkreślił - ważne, by ją przypominać w taki dzień jak dzień lalkarstwa. Dziękował teatrowi i aktorom, że pamięta o swoich korzeniach. „To jest istotne, żeby właśnie postaci, które postawiły +kamienie węgielne+ dla rozwoju białostockiego lalkarstwa, były również upamiętnione w naszej przestrzeni publicznej" - zaznaczył prezydent.

Joanna Piekarska (1906-1996) - jak można przeczytać na stronie Białostockiego Teatru Lalek - została dyrektorką ówczesnego Teatru „Świerszcz" w 1960 roku, objęła stanowisko po pierwszym dyrektorze, założycielu teatru Piotrze Sawicki. Należała wówczas do znanych twórców, przed Białymstokiem, związana była m.in. z Toruniem. Teatr podkreśla, że to dzięki Piekarskiej teatr był coraz bardziej rozpoznawalny w kraju, zaczął odnosić pierwsze sukcesy. To ona rozbudowała znacznie pracownie techniczne, dzięki czemu spektakle od początku powstawały w białostockim teatrze. „Lata dyrekcji Joanny Piekarskiej przyniosły białostockiemu teatrowi różnorodność stylistyk i bogactwo środków wyrazu" - podkreślił BTL. Na stanowisku dyrektora była do 1969 roku, następnie pełniła funkcje kierownika artystycznego i reżysera - informuje internetowa Encyklopedia Teatru Polskiego.(PAP)

Źródło:

PAP