EN
9.08.2022, 13:34 Wersja do druku

Białystok. Scena Letnia w Operze Podlaskiej a chór na festiwalu „Chopin i jego Europa”

Po raz kolejny Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej od kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Chopin i jego Europa”. W tegorocznej XVIII edycji Festiwalu artyści naszego chóru wystąpią dwukrotnie.

14 sierpnia podczas koncertu inauguracyjnego wykonają dwie kantaty Stanisława Moniuszki „Widma” i „Nijoła”. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie artyści chóru wystąpią w towarzystwie muzyków orkiestry Europa Galante pod dyrekcją Fabio Biondiego. Solistami będą: sopranistka Natalia Rubiś, baryton Paweł Konik i bas Krzysztof Bączyk. 

Coroczne święto muzyki przyniesie także gratkę dla melomanów: koncertowe wykonanie opery komicznej Giuseppe Verdiego „Un giorno di regno, ossia il finto Stanislao” (Dzień królowania, albo fałszywy Stanisław), z udziałem artystów Chóru OiFP, wybitnych solistów oraz zespołu Europa Galante pod batutą Fabio Biondiego. Ten koncert w ramach Festiwalu zaplanowany jest na niedzielę, 21 sierpnia.

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na sierpniowe koncerty w ramach „Sceny letniej”.

W niedzielę, 14 sierpnia, muzyczne spotkania rozpocznie przebojowy koncert Maestro Chivesa. Na Dużej Scenie przy Odeskiej wystąpi skrzypek Marcin Roszkowski (Maestro Chives) wraz z orkiestrą OiFP, gitarzystą Pawłem Sokołowskim oraz solistą Opery Maciejem Nerkowskim. Podczas koncertu nie zabraknie największych filmowych i klubowych hitów w nowych aranżacjach. Posłuchamy m.in. utworów znanych z takich produkcji jak „Piraci z Karaibów”, „Gra o tron”, „Nietykalni” czy „Policjanci z Miami” oraz klubowych hitów zaaranżowanych na skrzypce elektryczne i orkiestrę. Muzyków poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk: - Jestem pod dużym wrażaniem, bo Marcin Roszkowski ma sporą grupę odbiorców w serwisach społecznościowych i to jest niesamowite, że jego aranże, jego muzyka cieszą się tak dużą popularnością. Serdecznie zachęcam, by przyjść i posłuchać nie tylko muzyka naszej orkiestry, ale też i wirtuoza skrzypiec, który prezentuje inny rodzaj muzyki, inną estetykę, ale bardzo ważną i wartą posłuchania. Początek koncertu w niedzielę o godz. 18.00.

Kolejne wydarzenia odbędą się natomiast w operowym amfiteatrze. W sobotę, 20 sierpnia, o godz. 19.00 rozpocznie się pierwszy koncert z cyklu „Młodzi wirtuozi”. Na trąbce zagra Hugo Długosz. - Ten młody, 14-letni solista robi niesamowite postępy w grze na trąbce i jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów – podkreśla Mirosław Jacek Błaszczyk. – Podczas koncertu zagra kilka utworów, m.in. Arię na strunie G Jana Sebastiana Bacha czy główny temat z „Listy Schindlera” J. Williamsa. My jako orkiestra kameralna zagramy przeboje A. Vivaldiego (Sinfonia C-dur), ale także Suitę „Z czasów Holberga” E. Griega. Ten utwór został skomponowany z okazji 200-lecia urodzin Ludviga Holberga, największego komediopisarza Północy i nawiązuje do baroku, czasów Händla i Bacha. Mamy tu niezwykłą piękność melodyki, lekkość, taneczność w tańcach takich jak sarabanda, gawot czy rigaudon. Zagramy także jeden z najbardziej znanych i popularnych tańców węgierskich Johanessa Brahmsa. 

Ostatnim koncertem będzie dyrygował Jan Miłosz Zarzycki, dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży. Maestro zaproponował dwie symfonie - przeboje muzyki symfonicznej. Orkiestra OiFP pod jego batutą zagra Symfonię nr 40 g-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta (to przedostatnia z cyklu największych symfonii tego kompozytora) oraz V Symfonię B-Dur Franza Schuberta. Mirosław Jacek Błaszczyk wskazuje na wiele cech, jakie łączą oba dzieła: - Schubert był oczarowany Mozartem, chciał kontynuować symfonię 40 i można tu odnaleźć liczne analogie, np. jeśli chodzi o skład orkiestry, budowę poszczególnych części. Jeśli przyjrzymy się menuetom w symfonii Schuberta i symfonii Mozarta, to okaże się, że są tak jednorodne, jak gdyby pisał je jeden kompozytor. Z drugiej strony jest to muzyka pogodna i wpadająca w ucho, a bogactwa melodycznego jest tak dużo w tych symfoniach, że z całą pewnością melomani wysłuchają tych utworów z ogromną przyjemnością. Na koncert zapraszamy w ostatnią niedzielę sierpnia (28.08) o godz. 18.00 do amfiteatru Opery.

MAESTRO CHIVES, KONCERT ROZRYWKOWY

Duża Scena | ul. Odeska 1

14.08.2022 | godz. 18:00

Maestro Chives (Marcin Roszkowski) – skrzypce elektryczne

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Maciej Nerkowski – wokal

Paweł Sokołowski – gitara

Program:

K. Badelt, H. Zimmer, S. Jablonsky – „Klątwa Czarnej Perły”, utwór z filmu „Piraci z Karaibów”

R. Djawadi – fragmenty z filmu „Gra o tron”

L. Einaudi – „Fly”, utwór z filmu „Nietykalni”

J. Bock – fragmenty z musicalu „Skrzypek na dachu”

A. Walker – „Faded”

Avicii – „Wake me up”

The Verve – „Bitter Sweet Symphony”

J. Hammer – „Crockett’s Theme”, utwór z serialu „Policjanci z Miami”

Maestro Chives – „Vivaldi” (Rework)

Egzod & Maestro Chives – „Royalty” (ft. Neoni)

Darude – „Sandstorm”

R. Miles – „Children”

G. D’Agostino – „L’amour Toujours”

Bilety: 45-60 zł


MŁODZI WIRTUOZI, KONCERT SYMFONICZNY

Amfiteatr | ul. Odeska 1

20.08.2022 | godz. 19:00

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Hugo Długosz – trąbka

Program:

A. Vivaldi – Sinfonia C-dur RV 112

J.S. Bach – Aria na strunie G z III Suity orkiestrowej D-dur BWV 1068

G. Haydn – Symfonia nr 49 f-moll „La Passione”

J. Williams – temat z filmu „Lista Schindlera”

E. Grieg – Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40

P.B. Ruiz – „Sway” („Quién será”)

J. Brahms – Taniec węgierski nr 5 g-moll

Bilety: 35-40 zł


MOZART | SCHUBERT, KONCERT SYMFONICZNY

Amfiteatr | ul. Odeska 1

28.08.2022 | godz. 18:00

Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej

Jan Miłosz Zarzycki – dyrygent

Program:

W.A. Mozart – Symfonia nr 40 g-moll KV 550

F. Schubert – V Symfonia B-dur D 485

Bilety: 35-40 zł

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne