EN

21.10.2023, 16:51 Wersja do druku

Białystok. Repertuar Opery i Filharmonii Podlaskiej na nadchodzący sezon

Violetta Bielecka, Dyrektor OiFP w Białymstoku , opowiada o najciekawszych propozycjach białostockiej opery na najbliższy sezon.

Program na sezon 2023/2024

W minionym sezonie Operę i Filharmonię Podlaską odwiedziło 140 tys. widzów, zorganizowano 311 wydarzeń własnych, było również mnóstwo zewnętrznych, cieszących się ogromną popularnością. - Sezon 2023/2024, który już się zaczął, przyniesie jeszcze więcej interesujących propozycji dla melomanów - zapowiada prof. Violetta Bielecka

Mamy zaszczyt gościć na naszej scenie znakomitych artystów. Wystąpią największe gwiazdy świata muzyki. Zaplanowaliśmy 27 koncertów symfonicznych, oratoryjnych i rozrywkowych, opery, operetki i musicale, a także spektakle dla najmłodszych, wystawy i wernisaże - wylicza prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej - Europejskiego Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku.

Do tego bogata oferta impresariatów sprawi, że program artystyczny na 69. sezon w operze z pewnością przyciągnie wielu melomanów. Pierwsze, warte uwagi wydarzenie, już za nami. Kolejne będą równie interesujące

- Za nami słynne oratorium Piotra Rubika z librettem autorstwa Zbigniewa Książka Tu Es Petrus, które zabrzmiało w wykonaniu naszej orkiestry i chóru oraz wybitnych solistów pod batutą kompozytora - mówi dyrektor Violetta Bielecka.

Ten koncert odbył się w ramach 41. Dni Kultury Chrześcijańskiej, organizowanych przez Klub Inteligencji Katolickiej w Białymstoku pod hasłem „Wiara czy Rozum. Fałszywy Dylemat” i przyciągnął tłumy.

W październiku można będzie wysłuchać koncertu symfonicznego z udziałem Wioletty Chodowicz, Anny Wolfinger i Tomasza Raka. W ostatni weekend miesiąca zobaczymy zaś „List z Warszawy” - musical autorstwa znakomitego kompozytora i jazzmana - Garego Guthmana oraz dramaturga Domana Nowakowskiego. Natomiast listopad rozpocznie wyjątkowe wydarzenie poświęcone „Pamięci muzyków orkiestry”.

- Koncertem 3 listopada chcemy uczcić pamięć zmarłych w ostatnich latach pracowników Opery i Filharmonii Podlaskiej - wyjaśnia dyrektor. - W tym szczególnym czasie, sprzyjającym refleksji nad przemijaniem, proponujemy wyjątkowy program: VIII Symfonię h-moll D. 759 Niedokończoną Franza Schuberta i Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta (w opracowania R.Levina.

Prof. Bielecka zwraca też uwagę na wydarzenie poświęcone 105. rocznicy odzyskania niepodległości. W jego programie usłyszymy koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Karłowicza i wybrane fragmenty z opery „Straszny dwór” Moniuszki. Dyrygować będzie Martyna Szymczak - laureatka VII OKMD im. W. Lutosławskiego w Białymstoku.

Niespodzianki na życzenie

- Na specjalna prośbę naszych melomanów wznowiliśmy operetkę „Wesoła Wdówka” - zdradza prof. Bielecka. I dodaje, że na przełomie listopada i grudnia zaplanowano sześć spektakli. Są jeszcze pojedyncze bilety, więc zainteresowani powinni spieszyć się z ich zakupem.

W styczniu 2024 r. wznowiona zaś zostanie operetka J. Straussa Syna „Baron Cygański”. W styczniu warto też będzie posłuchać Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Macieja Sztora w koncercie muzyki filmowej. Melomanów z pewnością przyciągnie także Koncert Karnawałowy.

W lutym zaś opera zaprosi na koncert symfoniczny z muzyką G. Gershwina i jego „Błękitną rapsodią”. Natomiast w maju czeka nas kolejna premiera opery R. Leoncalvallo „Pajace” oraz P. Mascagnego „Cavalleria Rusticana” w znakomitej reżyserii Michala Znanieckiego. Szczególnym wydarzeniem sezonu będzie opera „Halka” we włoskiej wersji językowej, na którą miłośnicy muzyki muszą poczekać do czerwca.

Pamiętają o dzieciach

W grudniu tego roku na Odeskiej odbędzie się premiera bajki muzycznej z polskimi dialogami „Księgi zaczarowanego fletu” w reżyserii Michała Zanieckiego.

- Spektakl bazuje na „Czarodziejskim flecie”, operze W.A. Mozarta. Ten niepowtarzalny projekt będzie miał swoją premierę 14 grudnia - uściśla Bielecka.

Ale to nie wszystkie przedsięwzięcia skierowane do najmłodszych widzów. Z końcem września artyści OiFP rozpoczęli realizację warsztatów pn. „Rozśpiewany Fredro”. W ich ramach odwiedzą szkoły położone w miejscowościach oddalonych od Białegostoku, z utrudnionym dostępem do dużej instytucji kultury.

- Zrealizujemy aż 40 wyjazdowych warsztatów edukacyjnych. Projekt NCK „Kultura dostępna” finansowany jest ze środków MKiDN. Skorzysta z niego około tysiąca osób - podkreśla dyrektor.

Nie tylko białostockie sceny

W tym sezonie OiFP zaprasza na cykl transmisji na żywo The Metropolitan Opera: Live in HD - spotkań z najważniejszymi tytułami operowymi i wybitnymi artystami. Bilety są już dostępne w sprzedaży. Do ciekawych, wartych uwagi projektów, prof. Bielecka dodaje również „Supraskie Kantyki”.

- Zakończyliśmy bardzo ważny dla nas projekt. 49 kantyki zostały nagrane w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej. Artyści chóru pod moim kierownictwem od ubiegłego roku pracowali nad nagraniami 49 kantyków z końca XVII wieku, odtworzonych z rękopisów odnalezionych w wileńskich archiwach. Wkrótce rozpoczną się prace nad wydaniem albumu - mówi dyrektor.

Pierwsza z trzech zaplanowanych płyt otrzymała Fryderyka 2023 w kategorii Album Roku Muzyka dawna. Artyści Chóru OiFP doceniani są nie tylko na ogólnopolskiej arenie, ale również za granicą. Biorą udział w bardzo prestiżowych wydarzeniach artystycznych. W ubiegłym tygodniu, na zaproszenie zastępcy dyrektora NIFC Stanisława Leszczyńskiego, chór wystąpił wraz ze zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. Fryderyka Chopina Bruce Liu podczas koncertu inaugurującego II Międzynarodowy Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. - Sukcesy naszych artystów można wyliczać bez końca. Najlepiej jednak kontemplować ich sztukę biorąc udział w wydarzeniach proponowanych przez OiFP - mówi Bielecka.

Co ciekawe, bilety na muzyczne wydarzenia można już od września kupić w specjalnym automacie ustawionym w Galerii Jurowieckiej. Biletomat jest zlokalizowany przy głównym wejściu, na poziomie „0”.

- Zachęcam do zapoznania się z repertuarem OiFP i zakupu biletów. Bardzo serdecznie zapraszam. Cieszmy się, że nie mamy pandemii, że możemy relaksować się przy najlepszej muzyce. Bądźmy razem w tym sezonie - zaprasza Violetta Bielecka.

Źródło:

„Kurier Poranny”

Link do źródła

Autor:

Ewa Bochenko

Data publikacji oryginału:

21.10.2023

Wątki tematyczne