Premiera musicalu „Vesper“ a także oper „Kopciuszek” i „Dziady cz. II"”, koncerty symfoniczne w jubileuszowym 70. sezonie artystycznym a także m.in. wystawa dzieł Salvadora Dali – znalazły się w planach Opery i Filharmonii Podlaskiej na 2025 roku.
Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki to jedna z najważniejszych samorządowych instytucji kultury w regionie.
Jak mówiła w środę dyrektorka OiFP prof. Violetta Bielecka, ten sezon artystyczny, który rozpoczął się w październiku, jest szczególnie ważny, bo to sezon jubileuszowy - Opera Podlaska świętować będzie 70-lecie istnienia.
Poinformowała, że w tym roku na widzów czekają trzy premiery. Pierwsza - 7 marca - będzie to musical "Vesper" opowiadający historię Krystyny Skarbek, kobiety szpiega II wojny światowej. Natomiast jesienią zaplanowano premierę opery "Kopciuszek", a także "Dziady cz. II" do muzyki Piotra Nazaruka i Krzysztofa Herdzina.
Bielecka zwróciła też uwagę na koncerty, które są w programie. Rok rozpoczną 10 i 11 stycznia koncerty muzyki filmowej Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. Z Orkiestrą i Chórem OiFP wystąpią wokaliści: Kasia Dereń oraz Kamil Bijoś, a koncert poprowadzi dyrygent Tomasz Szymuś.
W planach na 21 marca jest też uroczysty koncert z okazji 70-lecia istnienia opery z udziałem Chóru i Orkiestry OiFP a także solistów. Swoje jubileusze w OiFP będą obchodzili: dyrygent Piotr Moss, a także Jerzy Maksymiuk. Dyrektorka wymieniła też koncert solistki operowej Aleksandry Kurzak, a także koncertowe wykonanie "Dziadów cz. II", które poprzedzi premierę sceniczną opery.
Wśród innych planów tegorocznych wymieniła trzecią edycję festiwalu "Metastasio bez granic". Ma mieć wtedy miejsce premiera sceniczna opery "Joasz" Pawła Łukaszewskiego. Jej prawykonanie odbyło się w ubiegłym roku w ramach tego festiwalu, niebawem ma się również ukazać album płytowy.
Zaplanowano też cztery wystawy, pierwszą z nich będzie wystawa malarstwa artystek związanych z regionem. W przestrzeniach opery będzie można też obejrzeć dzieła Salvadora Dali.
Kontynuowana ma być działalność edukacyjna, a także projekty studenckie.
Podczas konferencji podsumowano też działalność OiFP w 2024 roku. Jak poinformował obecny na konferencji marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym, w ubiegłym roku w operze odbyło się blisko 300 wydarzeń, w których uczestniczyło blisko 80 tys. widzów. Zwrócił uwagę, że instytucja obok wydarzeń dla dorosłych, przygotowuje też działania dla najmłodszych, a w ubiegłorocznym projekcie o Julianie Tuwimie w ciągu kilku miesięcy artyści OiFP odwiedzili 20 podlaskich miejscowości, gdzie dali 40 audycji muzycznych.
Zastępczyni dyrektorki OiFP Małgorzata Bil-Jaruzelska podając szczegóły, dodała, że z danych instytucji wynika, że OiFP w ubiegłym roku odwiedził co 13 mieszkaniec województwa podlaskiego. Mówiła, że blisko 80 tys. widzów wzięło udział w wydarzeniach przygotowanych przez OiFP, ale - jak zwróciła uwagę - instytucja to też działalność impresaryjna - w tych wydarzeniach wzięło udział ok. 70 tys. osób.
"Realizowaliśmy różnego rodzaju repertuar: od operetki, to było aż 19 takich spektakli, poprzez operę - było ich dziewięć, przez audycje muzyczne, przez Akademię Młodego Melomana - ponad 100 audycji muzycznych i spektakli było przeznaczonych wyłącznie dla dzieci i młodzieży" - powiedziała Bil-Jaruzelska. Oceniła, że 2024 zakończył się sukcesem, opera gościła widzów w każdym wieku, który chciał posłuchać muzyki poważnej, a także edukować swoje dzieci.
Natomiast dyrektorka OiFP prof. Violetta Bielecka wśród sukcesów wymieniła m.in. nagrody zdobyte przez Chór i Orkiestrę OiFP. To m.in. nagroda muzyczne Orły dla chóru w kategorii płyta fonograficzna, a chór i orkiestra zdobyły Fryderyka za płytę "Symphoniae Sacrae 1." Pawła Łukaszewskiego.