6 kwietnia 2022 roku w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza Filii w Białymstoku zostało podpisane czterostronne porozumienie o współpracy na rzecz organizacji X Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA, który odbędzie się w dniach 21-25 czerwca 2022 r. w Białymstoku.
Sygnatariusze porozumienia: Bernarda Anna Bielenia, Członkini Zarządu Polskiego Ośrodka Lalkarskiego – POLUNIMA; Jacek Malinowski, Dyrektor Białostockiego Teatru Lalek; Karol Suszczyński, Prezes Białostockiego Stowarzyszenia Artystów Lalkarzy oraz ze strony Akademii, czyli głównego organizatora Festiwalu, Marta Rau, Prorektor ds. Białostockiej Filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, zgodnie wyrazili wolę pogłębienia współpracy oraz, w zależności od ustaleń, zaangażowania merytorycznego i/lub finansowego w organizację wydarzenia.
Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA to jedna z najtrwalszych tradycji akademickich i kulturalnych w Polsce: odbywa się w Białymstoku co dwa lata od 2002 r. W roku 2022 świętować będziemy podwójny jubileusz: 10. edycję imprezy w 20. rocznicę jej powołania (z powodu pandemii nie odbył się festiwal w 2020 r.).
Festiwal nie jest konkursem. To przegląd najważniejszych osiągnięć artystycznych i naukowych, jakie zaszły w świecie teatru lalek i ożywionej formy w ostatnim czasie. Główny program Festiwalu tworzą pokazy etiud i spektakli oraz wydarzenia towarzyszące: parada teatralna, wykłady, seminaria teatralne, warsztaty dla dzieci, wystawy, improwizacje studenckie, w których wezmą udział zarówno zagraniczni studenci i wykładowcy, jak i mieszkańcy Białegostoku w każdym wieku. Szacujemy, że w tym roku w Festiwalu weźmie udział ok. 150 uczestników, studentów i wykładowców, w tym co najmniej 90 osób spoza Polski, m.in. z Ukrainy, Niemiec, Czech i Słowacji.
Program Festiwalu współtworzą również jego partnerzy: Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy odpowiada za program off (m.in. koncerty, parada teatralna), Białostocki Teatr Lalek zaś organizuje na swoich scenach pokazy profesjonalnych teatrów.
Jubileuszowa edycja to ukoronowanie dwóch dekad tradycji akademickiej. Jednak wciąż dążymy do tego, by wydarzenie było otwartą przestrzenią inspiracji i eksperymentu. Dlatego idiomem Festiwalu 2022 jest labōrATōrium, odwołujące się i do łacińskiej pracowni, i do uniwersalnego dla różnych języków współbrzmienia. W haśle tym chcemy wyrazić nieustającą dążność do odkrywania nowych znaczeń w przestrzeni teatru oraz zaakcentować badawczy, naukowy wymiar imprezy, mniej oczywisty dla wielu odbiorców.
Festiwal organizowany jest dzięki finansowemu wsparciu Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku