EN

13.09.2022, 15:28 Wersja do druku

Białystok. Nowy sezon i premiera w Nie Teatrze

Już 17 września na scenie Nie Teatru pierwsze wydarzenie nowego sezonu, a jednocześnie kolejna premiera Teatru BaWiMo.

fot. mat. teatru

To teatr amatorski, o czym wspomnieć należy, ale raczej z dumą. Teatr tworzą kobiety, które na co dzień pracują w księgowości, bankowości, handlu, w branży ubezpieczeniowej. Po godzinach realizują pasję, która nigdy nie pozwalała im stać w miejscu. Dziś są więc na scenie, choć to nie ich zawód. Udowadniają innym, że chcieć to móc. A my, jako miejsce kultury, szczycimy się, ze obok genialnych sztuk i artystów takich jak Andrzej Seweryn czy Mikołaj Grabowski, tworzymy przestrzeń marzeń.

Co zobaczymy?

„Miłość jeden kłębek nerwów, żaden taniec pod Rybią Skałą” islandzkiej autorki Elísabet Kristín Jökulsdóttir to poetycka opowieść o trudnym, wręcz toksycznym związku, ale w sposób niepozbawiony poczucia humoru. Na scenie w wykonaniu Teatru BaWiMo historia ta utkana jest z oddzielnych doświadczeń kobiet, które się nie znają i nigdy się nie spotkały. Łączy je bezwarunkowa miłość do mężczyzny, który silne uczucie odwzajemnia pięściami i morzem łez z poczucia winy. Spektakl ten zabierze widzów na przejażdżkę rollercoasterem kobiecej natury.

Sztuka teatralna w jednym akcie

Autorka: Elísabet Kristín Jökulsdóttir

Przekład: Jacek Godek

Reżyseria: Dariusz Szada-Borzyszkowski

Opracowanie muzyczne: Sławomir Pyrko

Dariusz Szada-Borzyszkowski, reżyser, o tym, jak doszło do realizacji:

„Wszystko zaczęło się od mojej telefonicznej rozmowy z Jackiem Godkiem, w przeszłości kolegą z Teatru im. Aleksandra Węgierki, który obok bycia świetnym aktorem jest też znakomitym i cenionym tłumaczem literatury islandzkiej. Jacek z radością podzielił się najnowszym tłumaczeniem poezji Elísabet Kristín Jökulsdóttir. I przyznam, że od razu chciałem się wziąć za inscenizację tej poezji. Pozostało jedynie przekonać szanowne aktorki, co okazało się zadaniem wyjątkowo łatwym, albowiem po pierwszym wspólnym  czytaniu wszystkie zgodnie stwierdziły: przecież to jest o nas. W rzeczy samej to rzecz o nieprostym dojrzewaniu, rozczarowaniu, permanentnym poszukiwaniu i potrzebie miłości i akceptacji i nieprostym dojrzewaniu do wolności.”

17 września także, ale o 15.00, w naszej siedzibie odbędzie się spotkanie w ramach projektu „Kobieta Sybiru. Prawo do pamięci”. To ważny głos opowiadany w nurcie herstorycznym, który zabrzmi w Światowym Dniu Sybiraka i chciało by się dodać jeszcze - Sybiraczki.

Szczegóły tego wydarzenia w linku:

Kobieta Sybiru – Prawo do Pamięci | 100 Lecie Kobiet

Zachęcamy do wzięcia w nim udziału po wcześniejszym potwierdzeniu obecności pod adresem [email protected]

***

Nowy sezon w Nie Teatrze

8 października minie rok od uruchomienia w budynku Astorii nowej sceny impresaryjnej, miejsca kultury, jakim stał się Nie Teatr. W sobotę, dokładnie 8 października, spotkamy się z tej okazji z Dorotą Stalińską, która obdzieli nas swą charyzmą w koncercie „Ratuj się kto może”, łączącym w sobie stand-up, koncert i fragmenty kultowych sztuk aktorki.

Co w nowym sezonie?

Wybitna lekcja Szekspira w wykonaniu Andrzeja Seweryna czy eksperymentalny teatr z udziałem pochodzącego z Białegostoku Artura Krajewskiego, koncert Krzysztofa Antkowiaka czy intymne aranżacje przebojów Kory w wykonaniu Ramony Rey. Absurdalny humor mieszający się z gorzką diagnozą naszej rzeczywistości autorstwa Wojtka Fiedorczuka, Krzysztofa Daukszewicza, Krzysztofa Skiby czy Tymona Tymańskiego. Niepodrabialna Joanna Kołaczkowska. I barwne Dni Czeskie 28-30 października.

Przygotowaliśmy także cykl wydarzeń familijnych. Spektakle „Tiki Rafa” i „Cyberprzestrzeń” poruszają aktualne tematy dbania o planetę i zagrożeń płynących z bezrefleksyjnego korzystania z Internetu, „Świąteczny list” to oczywiście propozycja w okolicach Mikołajek. Rodzice najmłodszych dzieci mogą zaplanować sobie udział w umuzykalniających, interaktywnych koncertach z cyklu „Muzyka łączy”: „Muzyczna rękawiczka” i „Świąteczny koncert rodzinny”

Nie Teatr będzie także gościł wystawy, grupy teatralne i inne wydarzenia, dzięki którym budynek Astorii stał się aktywnym i potrzebnym miejscem kultury na mapie Białegostoku.

Zachęcamy do śledzenia naszego repertuaru.

nieteatr.pl

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne