EN

31.10.2024, 13:34 Wersja do druku

Białystok. Listopad w Operze i Filharmonii Podlaskiej

Opera i Filharmonia Podlaska zaplanowała w listopadzie szereg ciekawych wydarzeń artystycznych. W bogatym programie znalazły się spektakle, koncerty symfoniczne oraz wydarzenia dla młodszych melomanów.

fot. M. Heller

Na Dużej Scenie OiFP zagości Baron cygański Johanna Straussa – sentymentalna opowieść o miłości i wojnie z XVIII-wieczną Austrią w tle. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć jeszcze sześć spektakli: 2, 3, 9, 10, 16 oraz 17 listopada.

W piątek, 8 listopada, odbędzie się wyjątkowy koncert Muzyczne dziedzictwo pod patronatem Elżbiety Pendereckiej. Melomani usłyszą znakomite utwory Wielkich Mistrzów: Uwerturę Egmont Ludwiga van Beethovena, Symfonię koncertującą Es-dur na obój, klarnet, waltornię, fagot i orkiestrę KV 297B Wolfganga Amadeusza Mozarta i monumentalne Credo Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie wystąpią wszystkie zespoły artystyczne OiFP: Orkiestra, Chór, Balet, Chór Dziecięco-Młodzieżowy oraz znakomici soliści. Artystów poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk.

Tydzień później będziemy świętować Jubileusz Maestro Antoniego Wita. Ten znakomity kompozytor i dyrygent, laureat Nagrody Grammy, dyrygował orkiestrami na pięciu kontynentach i nagrał ponad 250 płyt. 15 listopada, podczas koncertu na Dużej Scenie OiFP uroczyście będziemy świętować jego 80. urodziny i 60-lecie pracy artystycznej. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Mistrza wykona jedną z najpiękniejszych kompozycji Ludwiga van Beethovena, VI Symfonię F-dur op. 68 „Pastoralną” oraz pełną emocji i pasji IV Symfonię d-moll op. 120 Roberta Schumanna.

29 listopada, Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza natomiast na Galę Pucciniego z okazji 100-lecia śmierci kompozytora. W programie znajdą się dzieła tego wybitego kompozytora: najsłynniejsze arie i duety z oper oraz Messa di Gloria. Wystąpi Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz znakomici soliści: Wioletta Chodowicz, Anna Wolfinger, Joanna Motulewicz, Rafał Bartmiński i Tomasz Rak. Koncert poprowadzi Maestro Tomasz Tokarczyk.

W programie Trzeciej Sceny na kolejny miesiąc znalazł się koncert Kaczmarski lirycznie15 listopada usłyszymy nowe piosenki Zbigniewa Łapińskiego do tekstów Jacka Kaczmarskiego, w aranżacjach Pawła Puszczało. W Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej wykonają je solistki: Justyna Panfilewicz i Zuza Wiśniewska – laureatki głównych nagród Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Na Dużej Scenie OiFP zaplanowany jest z kolei występ zespołu Trzecia Godzina Dnia, który będzie celebrować 30-lecia pracy artystycznej dyrygenta zespołu Piotra Nazaruka. Wyjątkowy, jubileuszowy koncert pop-gospelowej formacji odbędzie się w niedzielę, 24 listopada. Na scenie przy Odeskiej pojawi się kilkudziesięcioosobowy chór złożony z przedstawicieli kilku pokoleń wokalistów TGD, towarzyszący mu zespół instrumentalny i specjalni goście: Beata Bednarz oraz Mate.O. W programie znajdą się najpiękniejsze utwory wybrane z ostatnich 10 albumów zespołu.

7 i 8 listopada na widzów czeka musical Błękitny zamek, w wykonaniu studentów białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. To spektakl oparty na powieści L.M. Montgomery – historia 29-letniej Joanny, która pragnie wydostać się z ograniczeń narzuconych jej przez konwenanse społeczne i rodzinę. Spektakle będą grane w Sali koncertowej ZSM przy ul. Podleśnej.

Artyści OiFP będą kontynuować cykl audycji Poranek Młodego Melomana, podczas których muzycy orkiestry symfonicznej wprowadzają najmłodszych w tajniki instrumentów. Audycje szkolne odbędą się w dniach 20-22 listopada, audycja familijna – 24 listopada (w dolnym foyer).

W ramach cyklu Akademia Młodego Melomana22 listopada odbędzie się kolejny koncert: Muzyczne pejzaże i baśnie. Tym razem muzycy Orkiestry OiFP zaprezentują muzykę programową dwóch wielkich symfoników Beethovena i Griega. Koncert w Sali koncertowej ZSM poprowadzi Krzysztof Jakub Kozakiewicz.

Następnego dnia, 23 listopada, na Scenie Kameralnej OiFP odbędzie się kolejna transmisja z Metropolitan Opera. Tym razem będzie można obejrzeć Toscę Giacomo Pucciniego, z udziałem znakomitych solistów. W porywającej produkcji Davida McVicara zjawiskowa sopranistka Lise Davidsen wcieli się w pełną pasji tytułową bohaterkę. Tenor Freddie De Tommaso debiutuje w Met jako kochanek Toski, Cavaradossi, a baryton Quinn Kelsey wciela się w sadystycznego prefekta policji rzymskiej, Scarpię.

19 listopada o godz. 18.00 na Dużej Scenie przy ul. Odeskiej odbędzie się wernisaż wystawy Studenci Studentom w OiFP II, prezentującej prace studentów koła naukowego „ART studio” z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Będzie można zobaczyć kopie dzieł wielkich mistrzów m.in.: Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Leona Wyczółkowskiego, Aleksandra Gierymskiego czy Jana Matejki. Wernisaż uświetni koncert przygotowany przez studentów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina.

***

Opera i Filharmonia Podlaska realizuje kolejne wyjazdowe zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych. Instytucja otrzymała grant unijny w konkursie w ramach Krajowego Planu Odbudowy na realizację warsztatów muzycznych przybliżających postać Juliana Tuwima. W październiku, listopadzie i grudniu artyści OiFP przeprowadzą 40 godzin zajęć dla uczniów szkół zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego. Z warsztatów skorzysta ok. 1000 uczniów.

W ry(t)mach Tuwima: Tajemnica Skrzyni Prapradziadka to poetycka podróż przez słowo, muzykę i rytmy, przeznaczona dla uczniów szkół podstawowych województwa podlaskiego. Celem warsztatów wyjazdowych jest przybliżenie młodej publiczności twórczości Juliana Tuwima – wybitnego poety polskiego poprzez innowacyjne połączenie warsztatu z elementami interaktywnymi. Warsztaty są jedyną w swoim rodzaju lekcją muzyki i literatury, rozwijającą umiejętności literackie, logiczne myślenie oraz świadomość ekologiczną. Dopełnieniem zajęć i jednocześnie trwałym efektem warsztatów jest nowoczesna aplikacja podsumowująca wiedzę zdobytą podczas zajęć.

Przyznana kwota dotacji: 71 000,00 zł.

Projekt realizują artyści:
Karina Komendera
Anna Wolfinger
Monika Ziółkowska
Maksym Fedorov
Piotr Pawlak
Rafał Supiński

Reżyseria i scenariusz: Rafał Supiński
Opracowanie muzyczne: Maksym Fedorov

Narodowy Instytut Muzyki i Tańca jest Jednostką Wspierającą realizację Inwestycji A2.5.1 Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Celem Inwestycji jest zapobieganie długoterminowym negatywnym skutkom pandemii COVID-19 oraz zachęcanie do transformacji zielonej i cyfrowej w sektorze kultury i sektorze kreatywnym.

Źródło:

Materiał nadesłany