Znany jest listopadowy i grudniowy repertuar Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. W ofercie instytucji znajdują się nie tylko premiera „Tschicka”, lecz także spektakle szkolne, farsy i sylwestrowy wieczór w teatrze.
Bilety na wszystkie przedstawienia są już w sprzedaży.
Farsy – wielkie powroty
Listopad w Teatrze Dramatycznym rozpocznie się farsą „O co biega?” Philipa Kinga w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza. Akcja spektaklu dzieje się w czasie II wojny światowej w willi pastora Toopa. To komedia omyłek, dziwnych zbiegów okoliczności i zabawnych sytuacji.
Kolejną propozycją jest sztuka „Posprzątane” amerykańskiej pisarki Sary Ruhl w reżyserii Bożeny Baranowskiej. To wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi zrządzeniami losu.
W listopadowym repertuarze znalazł się również wielki przebój scen teatralnych, czyli „Boeing, Boeing” Marca Camolettiego w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Farsa ukazuje perypetie Maksa, który ma trzy narzeczone (stewardessy różnych linii lotniczych). Harmonogram spotkań z kobietami układa się idealnie, dopóki na horyzoncie nie pojawia się samolot szybszy niż inne. Od tego momentu Maksowi niszczy się harmonogram randek. Wydostać się z tarapatów pomaga mu pomoc domowa – Nadia.
– Spektakl „Boeing, Boeing” jest godny polecenia, ponieważ jest to farsa, która ma niesamowite tempo, zwroty akcji i jest odjechana w kosmos. Można podziwiać w niej nasze piękne aktorki, a ja i Bernard Bania próbujemy sprostać wyzwaniom, jakie nam stawiają dziewczyny i to wszystko dzieje się w oszałamiającym tempie. Wszyscy jesteśmy spoceni, zgrzani, ale szczęśliwi i widownia myślę, że też się dobrze bawi, więc zachęcam, żeby przyjść, tym bardziej że okazja nie zdarza się często – zaprasza Dawid Malec, odtwórca roli Pawła.
„Mayday” Raya Cooneya w reżyserii Witolda Mazurkiewicza to repertuarowa pozycja dobrze znana białostockiej publiczności. Sztuka opowiada historię taksówkarza-bigamisty, który przez wiele lat wiedzie szczęśliwe życie u boku dwóch kobiet. Na skutek wypadku, jego tajemnica wychodzi jednak na jaw, co wywołuje lawinę komplikacji. Bohater miota się, usiłując ukryć podwójne życie przed małżonkami, mediami i policją.
„Pomoc domowa” Marca Camolettiego w reżyserii Witolda Mazurkiewicza to druga część farsy „Boeing, Boeing”. Nadia, rozpoczynając pracę w nowym miejscu, podejmuje kolejne wyzwania. Zabawa, romanse, alkohol, jedna noc, jedno mieszkanie i pomoc domowa, która próbuje ratować sytuację.
Premiera „Tschicka”
W listopadzie odbędzie się premiera „Tschicka” Wolfganga Herrndorfa w reżyserii Marka Gierszała. To spektakl o podróży ku dojrzałości i zrozumieniu istoty życia, w czasie której główny bohater przechodzi przemianę, coraz lepiej poznając siebie.
– Świetna sztuka (nie tylko dla młodzieży) o chłopcach, o wieku dojrzewania, o konfliktach z rodzicami, i o tym, że nieraz rodzice mało wiedzą o dzieciach i o pomysłach dzieci – mówi Hanna Sibilski, odpowiedzialna za kostiumy do spektaklu „Tschick”.
Kultowy monodram
W grudniu widzowie będą mogli obejrzeć spektakl najdłużej utrzymujący się na afiszu białostockiego teatru, czyli „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Sergiusza Piaseckiego w reżyserii Andrzeja Jakimca. Monodram w brawurowej interpretacji Krzysztofa Ławniczaka to studium mentalności „człowieka radzieckiego”.
Sylwestrowy wieczór
Teatr Dramatyczny proponuje w ostatni wieczór 2024 roku przedstawienie, które pozwoli oderwać się od codzienności.
– Zapraszam do spędzenia sylwestrowego wieczoru z aktorami Teatru Dramatycznego. Widzowie będą mogli obejrzeć „O co biega?”, czyli jedną z najzabawniejszych fars brytyjskiego komediopisarza Philipa Kinga, która od wielu lat jest wystawiana przez teatry w Polsce i na świecie. Spektakl jest pełen szybkiego tempa, niezliczonych zwrotów akcji i humoru – zachęca Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
Spektakle szkolne, familijne
W ofercie instytucji pojawiła się również propozycja dla miłośników klasycznych przedstawień. „Skąpiec” Moliera w reżyserii Tomasz Mana to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy utrzymana w konwencji dell’arte. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne” tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje.
Następną propozycją Teatru Dramatycznego jest widowisko „Makbet” Shakespeare’a w reżyserii Grzegorza Suskiego. To opowieść o żądzy władzy, zbrodni i poczuciu winy. W białostockiej inscenizacji „Makbeta” ważną rolę odgrywają barwne, interesujące – niekiedy wręcz okrutne – postaci kobiet. To one są tu osobami, wokół których toczy się akcja.
Najmłodsi widzowie będą mieli okazję spotkać się osobiście ze słynną kozą, która specjalnie dla nich przybywa na Podlasie. Przedstawienie „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek” w reżyserii Michała Dąbrowskiego to adaptacja utworu Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza z pewnością wywoła uśmiech na twarzy małych widzów.
Terminy, informacje na temat spektakli oraz bilety są dostępne na stronie internetowej: https://dramatyczny.pl/. Warto obserwować media społecznościowe Teatru Dramatycznego, aby być na bieżąco z życiem białostockiego teatru:
- Facebook: https://www.facebook.com/teatrdramatyczny/
- Instagram: https://www.instagram.com/teatrdramatyczny/
- TikTok: https://www.tiktok.com/@teatrdramatyczny