Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki uzyskał dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na realizację projektu „Kierunek Wschód”. Będzie to już piąta edycja festiwalu prezentującego polskie i zagraniczne spektakle.
„Kierunek Wschód” jest realizowany od 2017 roku. Celem festiwalu jest zacieśnianie współpracy kulturalnej państw zza wschodniej granicy Polski oraz ośrodków kultury zlokalizowanych na pograniczach, a także poszerzanie oferty kulturalnej na obszarze oddalonym od największych ośrodków kulturalnych w Polsce. Instytucja do udziału w poprzednich edycjach przeglądu zaprosiła artystów z Polski: Rzeszowa, Bielska-Białej, Tarnowa, Torunia oraz z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Gruzji, Armenii. Ministerstwo na tegoroczną edycję „Kierunku Wschód” przyznało kwotę w wysokości 150 000 zł.
– Zależy nam na zaprezentowaniu widzom wartościowych zjawisk oraz najważniejszych trendów we współczesnym teatrze naszych wschodnich sąsiadów. Wydarzenie z pewnością wprowadza nową jakość do ponadregionalnego życia kulturalnego. Przedstawienia pokazane w trakcie festiwalu będą zarówno twórczymi interpretacjami polskiej i światowej klasyki, jak i nowatorskimi inscenizacjami, ukazującymi to, co aktualnie najważniejsze w sztuce teatralnej naszych wschodnich sąsiadów i gości zaproszonych z Polski – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.
Co roku wydarzenie odbywa się na przełomie września i października. Teatr Dramatyczny – podobnie jak w ubiegłych latach – planuje po każdym spektaklu zorganizować panel dyskusyjny, w którym wezmą udział aktorzy i widzowie, a także twórcy spotkań.
– Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja wydarzenia będzie mogła odbyć się w tradycyjnej formie i jesienią do Białegostoku przyjadą artyści zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jednakże mając doświadczenia hybrydowej formuły czwartej edycji „Kierunku Wschód”, jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność. Jeśli będą dalej nas obowiązywały obostrzenia, zorganizujemy festiwal w innej, możliwej formule – wyjaśnia Martyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.
Festiwal zakłada dotarcie do jak największej liczby odbiorców, w różnym wieku, dlatego wstęp na spektakle będzie bezpłatny. Dzięki darmowym wejściówkom, przedstawienia będą mogły obejrzeć także osoby, które na co dzień pozbawione są dostępu do dóbr kultury.