EN
26.05.2023, 11:55 Wersja do druku

Białystok. Czerwiec w BTL-u

Jeszcze nim zamkniemy sezon teatralny. BTL przygotował dla widzów nie lada atrakcje. Będzie festiwalowo i premierowo, a repertuarowo - dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

fot. Maciej Gudalewski

Ponadto teatr zawita do ośrodków poza Białymstokiem, gdzie aktorzy zaprezentują przedstawienia repertuarowe, które cieszyły się świetnym przyjęciem. „Symulator" - spektakl o rodzicach, dzieciach i stylach wychowania w lekko krzywym zwierciadle - będą mogli zobaczyć widzowie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Walizka w Łomży. Z kolei „Ach, jak cudowna jest Panama!", czyli świetną propozycję dla dzieci, będzie można zobaczyć w ośrodku kultury w Suwałkach.

W czerwcu odbędzie się też kolejna edycja znanego na świecie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek dla Dorosłych „Metamorfozy Lalek".

- Czerwiec tradycyjnie jest taką kulminacją różnych działań artystycznych, szczególnie festiwalowych - mówi Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Między 16 a 24 czerwca zapraszamy na festiwal „Metamorfozy Lalek", gdzie będziemy mogli zobaczyć około 30 spektakli, również z naszego repertuaru. Jako że w tym roku obchodzimy również 70-lecie istnienia, pokazujemy spektrum naszych realizacji z ostatnich sezonów. Ale nie tylko. Nie zabraknie też gości - teatrów m.in. z Francji, Holandii, Czech, Litwy, Izraela. Pojawią się też grupy niezależne, powiązane z naszym regionem - Teatr Latarnia, Teatr Malabar Hotel, Grupa Co-incidentia, Grupa Wolność. Nie zabraknie i teatrów instytucjonalnych z Polski - Teatru Miniatura z Gdańska czy Opolskiego Teatru Lalek. Repertuar festiwalowy będzie bogaty, dynamiczny, pełen różnych form lalkowych.

A jeszcze zanim rozpocznie się festiwal, w teatrze odbędą się aż dwie premiery. Jedna - bardzo kameralna, druga - robiona z rozmachem.

- Czekają nas dwie premiery: monodram Łucji Grzeszczyk „Pustostany" według książki Doroty Kotas oraz oczekiwana „Zemsta" według Fredry, nasza świetna, klasyczna komedia - mówi dyrektor Malinowski. - Premiera wpisuje się w trwający właśnie Rok Fredry, ale powiem szczerze, że nie planowaliśmy premiery pod kątem tego wydarzenia. Rozmowy o realizacji prowadziliśmy już od dawna. W międzyczasie okazało się, że ten rok jest Rokiem Fredry. Tym bardziej jest nam miło, że będziemy mogli widzom zaprezentować znanych i lubianych bohaterów tej komedii, która akcentuje nasze uniwersalne przypadłości. Jest bardzo aktualna. Może dzięki temu sobie uświadomimy, że nie warto być „budowniczym" murów i murków. Może warto po prostu rozmawiać.

W repertuarze znajdą się też pozycje dla dzieci i dorosłych. BTL wraca do świetnych i lubianych spektakli „Lenka" i „Pałko". Będzie też „Karmelek" i skierowany do dorosłej publiczności spektakl „Szewcy".

Tytuł oryginalny

Czerwiec w BTL: festiwal, dwie premiery i wyjazdy

Źródło:

„Kurier Poranny” Nr 101

Autor:

Urszula Śleszyńska

Data publikacji oryginału:

26.05.2023