Białostocki Teatr Lalek zaprasza wszystkich widzów na pokazy premierowego spektaklu „TRANSPORT. Connecting Flights”.
Spektakl „TRANSPORT. Connecting Flights” opowiada historię rodziny uchodźców znajdującej się na lotnisku – współczesnym węźle transportowym, miejscu kulturowej różnorodności i mikroświecie zglobalizowanego świata. Lotnisko, przestrzeń, w której przeplatają się historie nadziei, marzeń, poszukiwań nowych początków i możliwości, tworzy unikalną mozaikę ludzkich doświadczeń. Dla rodziny uchodźców jest to punkt tranzytowy, nadzieja na wejście do obiecanego, lepszego świata.
Jednak ta pozornie otwarta i przyjazna przestrzeń wolności i równości szybko zaczyna ujawniać swoją złożoność. Subtelnie zmusza nas do kwestionowania własnych przekonań, uprzedzeń i ksenofobicznych lęków, które czają się pod powierzchnią. Lotnisko, będące symbolem postępu i globalnych powiązań, staje się sceną do eksplorowania współczesnych paradoksów: między obiecaną wolnością przemieszczania się a rzeczywistymi ograniczeniami, między ideałem globalnej łączności a rzeczywistością wykluczenia. Początkowo niewidoczne hierarchie przywilejów stają się coraz bardziej wyraźne, a iluzja równości zaczyna się rozpadać.
Spektakl realizowany w ramach projektu TRANSPORT dofinansowanego z programu Kreatywna Europa Unii Europejskiej.
TWÓRCY:
reżyseria: Tin Grabnar
dramaturgia: Ajda Rooss
scenografia: Sara Slivnik
kostiumy: Tina Bonča
muzyka i dźwięk: Mateja Starič
reżyser świateł: Gregor Kuhar
projektant modeli 3D: Aleksander Andželović
projektant systemu oświetleniowego: Matej Lazar
OBSADA:
Łucja Grzeszczyk-Żukowska, Krzysztof Bitdorf
PRAPREMIERA:
→ 21 lutego (piątek) - godz. 20:00
→ 22 lutego (sobota) - godz. 19:00
→ 23 lutego (niedziela) - godz. 18:00
POZOSTAŁE POKAZY:
→ 25 lutego (wtorek) - godz. 11:00
→ 26 lutego (środa) - godz. 11:00
→ 27 lutego (czwartek) - godz. 11:00
→ 28 lutego (piątek) - godz. 11:00 i 19:00
→ 1 marca (sobota) – godz. 18:30
→ 27 marca (czwartek) – godz. 09:00
→ 28 marca (piątek) – godz. 09:00 i 18:00
→ 29 marca (sobota) – godz. 18:00
→ 30 marca (niedziela) – godz. 18:00
O AUTORACH
Tin Grabnar (reżyser) działa na styku praktyk performatywnych i teatralnych, szczególnie jako uznany badacz i eksplorator współczesnej sztuki lalkarskiej. W 2015 roku ukończył Akademię Teatralną, Radiową, Filmową i Telewizyjną w Lublanie pod opieką Sebastijana Horvata. Jego twórczość umiejętnie łączy elementy tańca, improwizacji, współczesnego lalkarstwa, iluzji, sztuki performansu i sztuk wizualnych. Spektakle „Somewhere Else” i „Still Life”, wyprodukowane przez Lubljański Teatr Lalek, przyniosły mu liczne nagrody krajowe i międzynarodowe. Jego artystyczna działalność koncentruje się na wizualnie wyrazistych i treściowo głębokich przedstawieniach, które badają kluczowe kwestie emocjonalne, etyczne i filozoficzne, a tematyka zrównoważonego życia stanowi centralny motyw zarówno w warstwie treściowej, jak i produkcyjnej.
Ajda Roos (deamaturżka) kończyła dramaturgię na Akademii Teatru, Radia, Filmu i Telewizji (AGRFT) w Lublanie w 2002 roku. W latach 2012–2022, jako dyrektorka artystyczna Teatru Lalek w Lublanie (LGL) oraz Międzynarodowego Biennale Współczesnej Sztuki Lalkarskiej LUTKE, znacząco wpłynęła na rozwój i międzynarodowe uznanie współczesnej słoweńskiej sztuki lalkarskiej swoją wizją. Jest współzałożycielką Muzeum Lalkarstwa na Zamku w Lublanie (2015).
Od 2022 roku pracuje jako niezależna artystka. W 2024 roku została wybrana na kuratorkę programu konkursowego jubileuszowej, 60. edycji Festiwalu Teatralnego w Mariborze (czerwiec 2025, Maribor) oraz objęła funkcję przewodniczącej słoweńskiego oddziału UNIMA na początku 2025 roku. Jej praca w projekcie Transport wyróżnia się przemyślaną syntezą strategii dramaturgicznych oraz nowatorskich podejść scenicznych. Postrzega teatr lalek jako uniwersalny język, który poprzez symbolikę, abstrakcję i skojarzenia potrafi subtelnie przekształcać złożone tematy społeczne i egzystencjalne, tworząc potężne i emocjonalne doświadczenie teatralne.
O PROJEKCIE
TRANSPORT to międzynarodowy projekt słoweńskiego reżysera Tina Grabnara, łączący sześć teatrów z Słowenii, Polski, Estonii, Litwy i Czech. Projekt składa się z sześciu różnorodnych spektakli, które są ze sobą strukturalnie i tematycznie powiązane; ich wspólnym punktem wyjścia jest problematyka transportu jako jednego z kluczowych fundamentów globalizacji.
Spektakle krytycznie podejmują temat złożoności transportu: z jednej strony podkreślają jego korzyści, takie jak rozbudowane sieci wzbogacające wymianę kulturalną i wspierające rozwój gospodarczy, z drugiej zaś wskazują na jego negatywne konsekwencje. Szczególną uwagę poświęcają jego destrukcyjnemu wpływowi na środowisko, analizują nierówności społeczne, a poprzez intymne, osobiste historie bohaterów otwierają liczne dylematy etyczne.
Każdy indywidualny spektakl, charakteryzujący się miniaturowymi hiperrealistycznymi wizualizacjami i złożoną warstwą dźwiękową, działa jako niezależne dzieło artystyczne, rzucając światło na konkretne, palące problemy współczesnego społeczeństwa. W połączeniu w różnych konfiguracjach – czy to jako seria teatralna, czy jako lalkowa antologia – jeszcze bardziej podkreślają wzajemne powiązania tych problemów i ich globalny wymiar.
TRANSPORT to wezwanie do transformacji. Zachęca nas do zerwania z utartymi wzorcami konsumpcji, ukazuje konsekwencje naszych decyzji dotyczących podróży i inspiruje do ciągłego kwestionowania naszych wartości w dążeniu do bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego społeczeństwa.
Projekt wdraża zrównoważone podejście nie tylko w warstwie treści, ale także na każdym etapie jego realizacji. Twórcy zobowiązali się do konsekwentnego przestrzega wytycznych dotyczących redukcji wpływu na środowisko. Obejmuje to stosowanie energooszczędnych rozwiązań, unikanie szkodliwych substancji, wykorzystywanie lokalnych, zrównoważonych i recyklingowanych materiałów oraz optymalizację podróży teatralnych. Dzięki temu projekt wykracza poza zwykłe doświadczenie teatralne i staje się istotnym aktorem w szerszym kontekście społecznym.
Projekt TRANSPORT otrzymał grant w wysokości 1 miliona euro w ramach programu Kreatywna Europa, finansowanego przez Unię Europejską.
Strona projektu TRANSPORT: https://www.project-transport.eu
Strona spektaklu „TRANSPORT. Connecting flights”:
https://www.btl.bialystok.pl/spektakle/transport/
Aktualny repertuar BTL: https://www.btl.bialystok.pl/repertuar/