Po pandemicznej przerwie, na deski Białostockiego Teatru Lalek, powrócił Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. W poniedziałek, 22 maja, zaprezentowało się tam około 200 osób z ponad 30 zespołów z czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego i - po raz pierwszy - również z lubelskiego.
Przegląd odbył się już po raz 26. Publiczność dopisała, widownia wprost pękała w szwach. Wśród zaproszonych gości byli m.in. prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Imprezę prowadził uznany białostocki aktor Ryszard Doliński.
- Jesteście dla nas bardzo ważni - zwrócił się do artystów prezydent Tadeusz Truskolaski. - Witam bardzo serdecznie wszystkich, również tych spoza Białegostoku. Mam nadzieję, że zobaczycie jak bardzo Białystok i Podlasie to gościnne tereny, jacy są tu otwarci ludzie.
Prezydent dodał, że gdyby nie pandemia, to tych edycji przeglądu byłoby więcej. Stwierdził, że jednak się cieszy, że oto mamy kolejną i wracamy do normalności. Podkreślił też, że bogactwo twórczości osób niepełnosprawnych jest ogromne i, że to bardzo dobrze.
Jak zapewniają organizatorzy, przegląd przez lata wpisał się w kalendarz imprez i stał się znaczącym wydarzeniem w środowisku twórców niepełnosprawnych. Wspólnie spędzony czas i przeżywane emocje sprzyjają nawiązaniu długoletnich sympatii, przyjaźni. I to nie tylko pomiędzy artystami, uczestnikami przeglądu, ale też pomiędzy opiekunami i dyrektorami domów, szkół, placówek i warsztatów. Jest on doskonałą formą rehabilitacji społecznej, która aktywizuje i integruje środowisko osób z niepełnosprawnościami.
Na scenie wystąpili m.in. artyści z zespołu Bongo z Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej. Zaprezentowali wiązankę przebojów włoskich w programie "Amore in Italiano". Na scenie pojawiły się sceny niczym z "Ojca chrzestnego", a aktorzy występowali do wtóru takich przebojów jak "Lasciatemi Cantare" czy "Volare" i "O sole mio".
Każdy zespół oraz każdy uczestnik przeglądu otrzymał nagrodę, każdy zespół - pamiątkową statuetkę. Organizatorami przedsięwzięcia są Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Intelektualnie „Otwierajmy Serca” we współpracy z Domem Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Baranowickiej 203.