EN

13.10.2020, 12:24 Wersja do druku

Berlin. Europejskie Nagrody Filmowe tylko w internecie

Pandemia pokonała ludzi kina ze Starego Kontynentu.

Europejska Akademia Filmowa (EFA) wręcza swoje nagrody na początku grudnia – co dwa lata w Berlinie, gdzie znajduje się jej siedziba, a co dwa lata w różnych europejskich stolicach. W tym roku ceremonia miała się odbyć w Islandii.

W związku z dramatycznie pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną zarząd Akademii, razem z burmistrzem Reykjaviku oraz islandzkim ministrem edukacji i kultury podjął decyzję o odwołaniu imprezy w Islandii. Nagrody zostaną wręczone tak jak było planowane 12 grudnia, ale w Berlinie, bez udziału filmowców i zaproszonych gości.

- To nie była łatwa decyzja, ale podjęliśmy ją odpowiedzialnie i z troską o naszych gości - mówi szef Rady EFA Mike Downey. - Zarówno nasi islandzcy przyjaciele, jak i my sami jesteśmy zawiedzeni, że nie będziemy mogli spotkać się w tym roku w Reykjaviku. W Weekend EFA włożyliśmy wiele kreatywności, pasji i energii i staliśmy się jednym wspaniałym zespołem. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nasza inspirująca współpraca będzie kontynuowana. Wierzymy, że jeszcze bardziej ekscytujące święto kina europejskiego stworzymy w Islandii w grudniu 2022 roku, kiedy świat, miejmy nadzieję, pokona COVID-19. W międzyczasie las EFA w Heidmörk, który zasadziliśmy w lipcu tego roku wraz z Reykjavik Forest Association i naszymi przyjaciółmi z islandzkiej społeczności filmowej, będzie rósł. 3750 drzew będzie się teraz rozwijać w jeszcze mniej zanieczyszczonym powietrzu czekając, aż wrócimy za dwa lata.

A Dagur B. Eggertsson, burmistrz Reykjaviku, zaprasza filmowy świat w 2022 roku. - Nie mogliśmy się doczekać, aby pokazać naszym gościom wszystko, co ma do zaoferowania Reykjavík, a także islandzka branża filmowa. Jest to jednak jedyna rozsądna decyzja, jaką możemy podjąć w tej chwili. Miejmy nadzieję, że za dwa lata pokonamy wirusa i jeszcze bardziej ekscytujące będzie zorganizowanie tego niesamowitego wydarzenia w Harpie, naszej pięknej sali koncertowej i centrum konferencyjnym. Do zobaczenia w Reykjaviku w 2022 roku! - mówi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Europejskie Nagrody Filmowe tylko w internecie

Źródło:

„Rzeczpospolita” online