EN

11.05.2021, 11:35 Wersja do druku

Będzin. Premiera "Pippi Pończoszanki" w Teatrze Dzieci Zagłębia

Po kilkukrotnej, niezależnej od nas, zmianie terminu zapraszamy 22 maja o godz. 17  na premierę spektaklu "Pippi Pończoszanka" w reż. Anny Retoruk.

mat. teatru

Nie ma dziecka i nie ma dorosłego, którzy nie znaliby przynamniej jednej powieści Astrid Lindgren. Trzecioklasiści nadal zaczytują się w "Dzieciach z Bullerbyn", natomiast dzisiejsi czterdziesto i pięćdziesięciolatkowie z sentymentem wspominają kinową wersję "Pippi Langstrumpf". Na pisarstwie Astrid wychowało się już niejedno pokolenie. Ponadczasowa, nieco kontrowersyjna, ale wrażliwa i empatyczna literatura wraca co jakiś czas na sceny teatrów w nowych odsłonach. Po raz pierwszy pojawi się na scenie Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Jej ojciec jest piratem, a mama mieszka w niebie. Natomiast ona to 9 letnia rudowłosa dziewczynka mieszkająca samotnie w domu o nietuzinkowej nazwie "Willa Śmiesznotka". Przybywa do miasteczka, aby zaprzyjaźnić się z dobrze ułożonym rodzeństwem - Tommym i Anniką,  pójść do szkoły, nauczyć się dobrych manier, ale przede wszystkim zrobić trochę pozytywnego zamieszania i pokazać swoim nowym przyjaciołom na czym polega szczęśliwe dzieciństwo.

fot. Andrzej Wierdak / mat. teatru

Pippi to mała filozofka, myślicielka, marzycielka, antropolożka, sprytna, nieco niepokorna obserwatorka, która mieszka w domu z koniem i małpą. Ma walizkę pełną monet, śpi z nogami na poduszce, potrafi pokonać najsilniejszego człowieka świata, przepędzić złodziei, ale również przechytrzyć prawo i pozbyć się Pani Prysselius z Domu Dziecka, bo Jak twierdzi: " Ja jestem dzieckiem, a to jest mój dom. To znaczy, że to jest dom dziecka". Dla Pippi nie ma żadnych granic - ani geograficznych, ani kulturowych ani społecznych. Ruda dziewczynka to oswobodzicielka, walcząca o prawa oraz godność dzieci i zwierząt. Z niemalże każdej jej wypowiedzi wybrzmiewa "Bądź sobą i myśl samodzielnie!", co sprawia, że od razu zyskuje sympatię rówieśników. Pokazuje, że niemożliwe staje się możliwym, a świat wyobraźni znajduje swoje urzeczywistnienie w świecie realnym. Na każde "Nie" dorosłego z przekorą i pewnością odpowiada głośne "TAK!". Pippi inspiruje i budzi odwagę do myślenia "inaczej", burząc tym samym stereotypy świata dorosłych.

Autorka Astrid Lindgren z humorem opowiada o emocjach w świecie dziecka, ale również o ogromnej potrzebie bliskości i relacji dziecka z dorosłymi. "Pippi Pończoszanka" dotyka wielu istotnych spraw dotyczących prawdy o dzieciach, poszanowaniu ich indywidualności, wolności wyboru, a przede wszystkim wierności wobec samego siebie.

"Pippi Pończoszanka" to spektakl dla dzieci i dla dorosłych o dzieciach i o dorosłych! Będzie energicznie, zabawnie, ale również wzruszająco. Serdecznie zapraszamy!

"Pippi Pończoszanka"
Autor: Astrid Lindgren
Tłumaczenie: Agnieszka Hein, Magdalena Godlewska
Reżyseria: Anna Retoruk
Scenografia: Joanna Martyniuk
Muzyka: Łukasz Damrych
Układy taneczne: Jarek Rupiewicz
Inspicjent: Edyta Dziura
Obsada: Paulina Janik (gościnnie), Joanna Rząp, Edyta Dziura, Wojciech Żak, Karol Gaj, Marcin Lieber.
Premiera: 22 maja 2021 r.

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

11.05.2021