27.07.2020, 14:50 Wersja do druku

Bazy danych e-teatr.pl i Encyklopedii Teatru Polskiego

Od 2004 roku wortal e-teatr.pl informuje o bieżącym życiu teatralnym, udostępniając teatralne bazy danych i archiwa prowadzone w Instytucie Teatralnym przez Pracownię Dokumentacji Teatru im. Barbary Krasnodębskiej. Sytuacja zmieniła się wraz z powstaniem Encyklopedii Teatru Polskiego, wyspecjalizowanej w prezentowaniu treści archiwalnych oraz uruchomieniem nowej strony internetowej wortalu, zapewniającej aktualny serwis informacyjny.

Odnowiony e-teatr.pl – jako największy w Polsce, codzienny serwis informacyjny i magazyn opinii – poświęcony jest aktualnościom i debatom toczonym wokół teatru. Tak jak do tej pory zamieszcza również aktualne repertuary teatrów, oraz informacje o bieżących edycjach festiwali teatralnych. Nowością jest dział ogłoszeń, który współtworzyć mogą użytkownicy portalu. Wortal jest powiązany z bazami Encyklopedii Teatru Polskiego – pod artykułami znajdują się linki odsyłające do jej haseł biograficznych. W zasobie cyfrowym Encyklopedii zarchiwizowane są wszystkie teksty, które ukazały się na wortalu od początku jego działalności. Aktualne teksty archiwizują się sukcesywnie. Serwis dysponuje również własnym archiwum w menu strony głównej, gdzie artykuły ułożone są zgodnie z datą publikacji w ujęciu tygodniowym: www.e-teatr.pl/archiwum.

Encyklopedia Teatru Polskiego (www.encyklopediateatru.pl) jest dziś głównym internetowym źródłem wiedzy o historii – tej dawnej, i tej najnowszej. To platforma łącząca elementy klasycznej encyklopedii z kroniką teatru polskiego, z bazami danych i źródeł, z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism. Przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – można korzystać z niej na poziomie popularno-edukacyjnym, a także profesjonalnym i naukowo-badawczym. Archiwa Encyklopedii można przeszukiwać na wiele sposobów, przeglądając kilkanaście baz, m.in.: teatrów i zespołówprzedstawieńosób. Wyszukiwarki umożliwiają filtrowanie wyników, albo przeszukiwanie z uwzględnieniem wielu parametrów, takich jak: tytuł i autor sztuki, rok premiery, imię i nazwisko artysty, jego rok urodzenia/śmierci, nazwa teatru/zespołu, jego siedziba, okres funkcjonowania.

Nowa strona e-teatr.pl jest wciąż udoskonalana. W związku z pracami prowadzonymi nad synchronizacją wortalu i Encyklopedii Teatru Polskiego występują problemy z dostępem do baz danych. Część archiwalnych tekstów opublikowanych przez wortal jest dostępna również z poziomu wyszukiwarki na stronie e-teatr.pl. W najbliższym czasie będziemy rozszerzać funkcjonalność portalu o dodatkowe działania. Problemy techniczne związane z funkcjonowaniem nowej strony e-teatr.pl prosimy zgłaszać pod adresem: wsparcie@e-teatr.pl.

Źródło:

Materiał własny