EN
28.05.2018 Wersja do druku

Żołnierski pogrzeb L.

"Requiem dla L" Alaina Platela z les balletes C de la B w Gandawie na XXIV MFT Kontakt w Toruniu. Pisze Tomasz Domagała na blogu DOMAGALAsięKONTAKTU.

"Pogrzeb mieć będziesz żołnierski chociaż nie byłeś żołnierzem/jest to jedyny rytuał na jakim trochę się znam/Nie będzie gromnic i śpiewu będą lonty i huk/kir wleczony po bruku hełmy podkute buty konie artyleryjskie /werbel werbel wiem nic pięknego" Zbigniew Herbert, fragm. "Tren Fortynbrasa" L. jest prawdziwa. To starsza, biała kobieta, która świadomie zgodziła się "zagrać" w spektaklu Alaina Platela. Jej rola jest specyficzna: na wielkim ekranie obserwujemy ją i proces jej umierania. Prawdziwy, choć montażowo przycięty tak, żeby pasował czasowo do struktury spektaklu. Agonia L. kończy się trochę wcześniej niż spektakl, przez kilka ostatnich minut przedstawienia obserwujemy jej martwe ciało. Gdyby interpretować ten "zabieg" teatralnie, a przecież inaczej nie wolno, L. nie dokończyła dzieła swojego życia, czyli agonii. Alain Platel dopowiada je na scenie za pomocą sztuki teatru, biorąc na warsztat inny utwór, przerwany śmiercią autor

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Żołnierski pogrzeb L. - o "Requiem dla L" Alaina Platela z les balletes C de la B w Gandawie/Podsumowanie festiwalu z nagrodami! (DOMAGALAsięKONTAKTU cz. XI ost.)

Źródło:

Materiał własny

domagalasiekultury.pl

Autor:

Tomasz Domagała

Data:

28.05.2018

Festiwale