EN

27.07.2022, 08:25 Wersja do druku

Rzeszów. Teatr w samym środku wakacji, festiwal „Wakacje z kulturą”

Kulturalne ożywienie Rzeszowa spektaklami teatralnymi zaplanowała na ostatnie dni lipca Fundacja Teatr NEMNO. W samym środku lata proponuje festiwal „Wakacje z kulturą”. W programie znalazły się nie tylko przedstawienia teatralne z całej Polski, lecz także koncert i wystawa. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

fot. mat. teatru

Pierwsza edycja Festiwalu "Wakacje z kulturą" odbędzie się w dniach 29, 30 i 31 lipca w Rzeszowie.

Pomysłodawcami są twórcy Teatru NEMNO - Henryk Hryniewicki, znakomity aktor i reżyser spektakli oraz Dagmara Jemioła–Hryniewicka, która tworzy scenografię do spektakli. Teatr NEMNO jest sceną niezależną. Spektakle prezentowane są w różnych placówkach kulturalnych na terenie całego kraju oraz na festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Od 2021 roku Teatr działa jako Fundacja Teatr NEMNO.

Podczas festiwalu w Rzeszowie Teatr NEMNO pokaże dwa własne spektakle: "Czerwony Kapturek" dla dzieci i "Giaur" dla młodzieży i dorosłych. Nieposkromiona wyobraźnia twórców przenosi widzów w inny świat przy użyciu skromnych środków.

PROGRAM

29 LIPCA 2022

· 15, ul. 3 maja 15 - "O Ignasiu,który nie lubił szkoły" TEATR AKADEMIA WYOBRAŹŃ. Jest to pełna przygód opowieść o chłopcu, który uciekł ze szkoły do świata własnej wyobraźni opowiedziana za pomocą klasycznego teatru pacynkowego. Spektakl jest przeznaczony dla najmłodszych widzów.

· 18, Kino za Rogiem - wystawa malarstwa "Refleksje" Dagmary Jemioły-Hryniewickiej. Prezentowane obrazy pochodzą z cyklu realizowanego od 2015 roku, gdzie główną inspiracją jest natura, a mianowicie zjawisko odbicia przestrzeni na tafli wody.

· 19, Kino za Rogiem - "Cudowni mężczyźni z korbką" WALNY TEATR. Spektakl nawiązuje do tytułu filmu Jirziego Menzla o początkach objazdowej kinematografii i składa się z kilku etiud połączonych wspólnym bohaterem: Zenkiem Dreptakiem, postaci obecnej w twórczości Waligórskiego w rozmaitych odsłonach. Wydarzenie kierowane jest do dorosłego widza.

30 LIPCA 2022

· 11, Ogrody bernardyński - "Czerwony kapturek" TEATR NEMNO. W technice autorskich lalek nastolnych na podstawie znanej wszystkim baśni Braci Grimm. Dla widzów najmłodszych.

· 20.30, dziedziniec I Liceum Ogólnokształcącego - "Giaur" Teatr NEMNO. Jest to zderzenie formy klasycznej utworu Byrona ze współczesną formą wypowiedzi teatralnej eksponującej równocześnie różne estetyki wizualne. Dla widzów dorosłych.

31 LIPCA 2022

· 12, fosa zamku Lubomirskich - "Baśń o rycerzu bez konia" TEATR BARNABY. Spektakl zrealizowany na podstawie baśni autorstwa Marty Guśniowskiej to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się nawzajem.

· 17, Niezła Sztuka - koncert SOMETHINGSKI Trio. Jest to nowy projekt wokalisty, kompozytora i multiinstrumentalisty Nikodema Soszyńskiego, znanego między innymi z zespołu Freeborn Brothers, z którym zagrał setki, jeśli nie tysiące koncertów w wielu miejscach w Europie i na świecie.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano z budżetu Gminy Miasto Rzeszów.

Partnerzy wydarzenia: Kino Za Rogiem, Niezła Sztuka, I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie, Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Hotel Falcon.

Tytuł oryginalny

Teatr w samym środku wakacji. Fundacja Teatr NEMNO zaprosiła spektakle z całej Polski do Rzeszowa

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Rzeszów” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

mam

Data publikacji oryginału:

26.07.2022

Wątki tematyczne