EN
15.07.2022, 08:22 Wersja do druku

Śląskie. Ulicznicy w Gliwicach, a LOT w Katowicach

15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy" zaprasza w sobotę do Gliwic na spektakl "Funerabilis". A w podcieniach Miasta Ogrodów w Katowicach przezabawna komedia "Bebok w kapucy, czyli cała prawda o teatrze" .

15. Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy", który odbywa się w gliwickim parku i na rynku we wszystkie soboty lipca, zaprasza jutro do obejrzenia wyjątkowego spektaklu „Funerabilis" w wykonaniu Miraculous Theatre z Francji. Wyjątkowego, bo będzie to – jak zapowiadają artyści – improwizowany show na temat ostatniej ziemskiej podróży człowieka z udziałem dwóch aktorów, przedstawicieli zakładu pogrzebowego. Brzmi odpychająco, ale artyści z Francji z pewnością pozytywnie zaskoczą widzów, bo są niekwestionowanymi mistrzami absurdu, obdarzonymi poczuciem humoru. 

Francuzi zapewnią sporo humoru 

- John Cleese tłumaczył kiedyś, że jednym z najlepszych sposobów na radzenie sobie z traumami jest humor, przy czym nie należy mylić powagi ze smutkiem — można brać na warsztat trudne rzeczy i nie opowiadać ich tylko i wyłącznie w żałobny sposób, bo "nie przystoi". I w "Funerabilis" tego humoru będzie sporo, mimo że podstawowym rekwizytem jest trumna niesiona przez miasto! W dodatku podczas Uliczników odbędzie się premiera tego spektaklu, więc Gliwice będą polem do eksperymentów - czy można w ten sposób mówić o śmierci, czy to się godzi, czy uda się choć trochę oswoić to tabu, z uśmiechem opowiadać o odchodzeniu? - mówi Piotr Chlipalski, dyrektor artystyczny "Uliczników". Spektakl zostanie zagrany 16 lipca dwukrotnie - o godz. 17. 30 (park Chopina) i 20 (rynek). Wcześniej, o godz. 16 w parku dzieci obejrzą przedstawienie Teatru Barnaby. 

Przedstawienie w języku śląskim 

Kulturalne atrakcje, nie tylko teatralne, czekają też w podcieniach Miasta Ogrodów w Katowicach, gdzie w każdy weekend, do końca wakacji, odbywa się 24. Letni Ogród Teatralny. - To, że w tych trudnych czasach odbywa się Letni Ogród Teatralny, że publiczność może przychodzić do nas, że dajemy im dzięki zaprzyjaźnionym artystom trochę radości, to jest kapitalna i bardzo ważna rzecz! - mówi Mirosław Neinert, dyrektor Korezu i LOT-u. 

W sobotę (godz. 21) będzie można obejrzeć komedię "Bebok w kapucy, czyli cała prawda o teatrze" Teatru dla Dorosłych z Bierunia wg tekstu regionalisty Marcina Melona, a więc z dialogami po śląsku. Ta amatorska grupa teatralna kultywująca śląskie tradycje występuje w podcieniach Miasta Ogrodów od kilku edycji. 

W niedzielę (godz. 20) publiczność posłucha muzyki Józefa Skrzeka. Dla dzieci przewidziana została tego dnia (godz. 15) „Bajka o księciu i złym Smogu" Teatru Gry i Ludzie.

Tytuł oryginalny

Eksperyment, komedia i koncert. "Ulicznicy" w Gliwicach, a LOT w Katowicach

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Odziomek

Data publikacji oryginału:

14.07.2022

Wątki tematyczne