EN

6.11.2020, 08:53 Wersja do druku

Szczecin. Opera i Współczesny zwracają pieniądze za bilety

Teatr Współczesny i Opera w Szczecinie już ogłosiły, że odwołują wszystkie spektakle, Północna Izba Gospodarcza alarmuje, że wiele firm jest na skraju bankructwa, a szczecinianie dziwią się, że od soboty zamknięte będą także sklepy w Kaskadzie i Galaxy, gdzie tłumów od dawna nie ma.

W związku z epidemią koronawirusa od soboty w całym kraju wchodzą nowe obostrzenia. Ogłosił je w środę premier Mateusz Morawiecki. To:

- nauka zdalna dla klas 1-3,

- zamknięte wszystkie placówki kultury - kina, teatry, muzea, galerie, opera,

- zamknięte sklepy w galeriach handlowych, mogą działać jedynie drogerie, apteki, sklepy spożywcze, sklepy z artykułami remontowo-budowlanymi, prasą, artykułami dla zwierząt, usługi,

- w sklepach poniżej 100 m kw. będzie mogła przebywać jedna osoba na 10 m kw., a w większych sklepach pozostaje jedna osoba na 15 m kw.,

- hotele mogą przyjmować tylko te osoby, które są w podróży służbowej.

Dodatkowe restrykcje będą obowiązywały do 29 listopada. Choć - jak zaznaczył premier - istnieje możliwość przedłużenia, a nawet wprowadzenia ograniczeń w przemieszczaniu się.

W galeriach tłoku dawno nie ma

O kolejnych rządowych restrykcjach poinformował na swoim profilu na Facebooku także prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Szczecinian dziwi zamknięcie galerii handlowych. Podkreślają, że tam tłoku dawno nie ma - zatem o zakażenie koronawirusem trudno. Na prezydenckim profilu komentują:

"Przecież w galeriach jest tak mało klientów. Co to komu przeszkadza? Już nie gromadzą się tam, jak kiedyś, młodzi ludzie na wagarach. Przecież niektóre sklepy zbankrutują."

"Galaxy i Kaskada już wyglądają, jakby były po jakiejś bombie atomowej... zero życia. Przykry widok... Współczuję handlowcom."

Galerie handlowe zapraszają na ostatnie godziny zakupów. Galaxy kusi promocjami, a CH Ster zachęca, by wykorzystać ten moment na zrobienie niezbędnych zakupów do domu.

"Wierzymy, że będziemy mogli Państwa gościć"

Teatr Współczesny jeszcze w środę na swoim profilu na Facebooku poinformował o odwołaniu spektakli: "Drodzy Widzowie, trudno już nam nawet dobierać słowa, bo wszyscy wiecie, co chcemy powiedzieć. Wyświechtały nam się już te wszystkie "z przykrością" i "niestety", "w związku z zaistniałą sytuacją" i "zgodnie z najnowszymi wytycznymi".

Teatr prosi, żeby zakupione bilety wymieniać na vouchery. Kto chce, otrzyma zwrot pieniędzy.

O zwrocie pieniędzy za bilety na listopadowe spektakle informuje też Opera w Szczecinie. Dodaje też słowa nadziei: "Wierzymy, że niedługo znów będziemy mogli gościć Państwa w naszym Teatrze".

Przedsiębiorcy: stoimy na skraju bankructwa

Północna Izba Gospodarcza alarmuje: "Pandemia dotyka branżę za branżą, a rząd wydaje się nie mieć żadnej strategii na walkę z pandemią i wspieranie przedsiębiorców. To przypomina trochę losowanie na ślepo kolejnych obostrzeń – dzisiaj zamkniemy branżę fitness, jutro zakażemy spędzania czasu w restauracjach". Izba podkreśla, że firmy z branż gastronomicznej, fitness, eventowej, targowej, hotelarskiej i turystycznej już stoją na skraju bankructwa.

Koronawirus nie odpuszcza. Czwartkowe dane dotyczące epidemii są dalekie od optymistycznych. W Polsce kolejny rekord – 27143 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 367 osób, z czego 69 tylko i wyłącznie z powodu COVID-19, nie było chorób współistniejących.

Liczba zakażeń na Pomorzu Zachodnim również rośnie - w ciągu doby przybyło 866 osób. W poprzednich dniach było to po nieco ponad 700 osób. Drugi dzień z rzędu jest ponad 200 przypadków w samym Szczecinie. Wczoraj było to 258 osób, dziś 223. W ciągu ostatniej doby koronawirus przyczynił się do śmierci 11 osób. Zmarli są w wieku między 38 a 85 lat.

Tytuł oryginalny

Nowe restrykcje. Ostatnie godziny na zakupy w galeriach. Teatry oddają pieniądze za bilety

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Szczecin” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Wątki tematyczne