EN
29.08.2022, 09:48 Wersja do druku

Zachodniopomorskie. Koncert z okazji 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

1 września z okazji 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej chór Opery na Zamku w Szczecinie wystąpi z koncertem „Tym, którzy zginęli dla Polski” na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach w gminie Mieszkowice. Koncert odbędzie się o 20.00. Nekropolia zostanie podświetlona w biało – czerwone barwy. Serdecznie zapraszamy.

Fot. B. Macal

„Wiele rzek forsowałem, jeszcze więcej w swoim życiu widziałem... ale Odra na początku kwietnia 1945 roku wyglądała chyba najgorzej i wywoływała przygnębiające wrażenie. Widziałem rzeki większe i szersze, ale to były tylko rzeki, a tu przed nami rozpościerał się bezmiar wody: i rzeka, choć czasem trudno się było zorientować, gdzie jest koryto i rozlewiska, które miały kilometr i więcej szerokości. Wiedziałem dobrze, co nas może spotkać – nie będziemy mogli ani płynąć, ani iść... nie ulegało wątpliwości, że warunki forsowania będą diabelnie trudne” – wspominał po latach gen. Jerzy Bordziłowski, dowódca wojsk inżynieryjno-saperskich 1 Armii Wojska Polskiego, który kilka dni przed rozpoczęciem operacji berlińskiej udał się na rekonesans w okolice Siekierek. Jak się wkrótce okazało, pesymistyczne prognozy nie odbiegały od rzeczywistości. W ciężkich walkach podczas przekraczania Odry zginęło kilkuset polskich żołnierzy”. (źródło: polska-zbrojna.pl)

Opera na Zamku w Szczecinie jest zaszczycona, że może uczestniczyć w tak ważnej dla historii Polski i województwa zachodniopomorskiego uroczystości, w miejscu, w którym znajduje się blisko 2000 nagrobków żołnierzy poległych w czasie forsowania Odry wiosną 1945 roku i w walkach o Berlin. 

Program koncertu: 

  1. Ignacy Jan Paderewski – „Nokturn B-dur op. 16 nr 4” – fortepian
  2. Józef Świder – „Moja piosenka” (sł. C. K. Norwid) – chór a cappella
  3. Wiersz Jana Romockiego – „Modlitwa Szarych Szeregów”
  4. Maciej Małecki – „Psalm 67” (przekł. J. Kochanowski) – chór a cappella
  5. F. Chopin – „Nokturn cis-moll nr 20 op. Pośmiertne” – fortepian
  6. Adam Kowalski – „Modlitwa obozowa” (oprac. Marek Jasiński) – chór a cappella
  7. Stanisław Moniuszko – „Ojcze nasz” – chór z organami
  8. Stanisław Moniuszko – „Msza żałobna g-moll” – chór, soliści, organy

Soliści: Marzena Wiencis-Mamrot, Małgorzata Zgorzelska, Ruslan Bilchak, Dawid Safin (8),

Fortepian, organy: Olga Bilas 

Dyrygent: Małgorzata Bornowska

Czas trwania koncertu - 45 minut

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Wspieramy Kulturę w Mieszkowicach, Gmina Mieszkowice, Muzeum w Mieszkowice, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Mieszkowicach. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków Powiatu Gryfińskiego.


Fot. cmentarza: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

fot. mat. organizatora

Źródło:

Materiał nadesłany