EN
3.01.2022, 14:38 Wersja do druku

Wrocław. Wydarzenia w Instytucie Grotowskiego w styczniu 2022

Nowy rok zaczynamy z nową, podwójną energią, ale nie rozstajemy się całkowicie z poprzednim! Kontynuujemy nasz półroczny projekt „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”, który zainaugurowaliśmy w listopadzie. Pierwsza edycja roku 2022 potrwa od 7 do 9 stycznia.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. organizatora

Jednak poza „Szczelinami”, Instytut Grotowskiego zaprasza widzów na spektakle programowe, a wśród nich na dwa spotkania: z wybitnym scenografem i „architektem” przestrzeni teatralnej profesorem Jerzym Gurawskim oraz z Jackiem Głąbem, który opowie o swoim przyjacielu Lechu Raczaku, twórcy Teatru Ósmego Dnia. Druga połowa miesiąca trwa u nas pod znakiem spektakli. W dniach 10-12.01 zaprezentujemy Państwu trzy wieczory jednoaktówek i miniatur dramatycznych, radiowych i telewizyjnych Samuela Becketta „Back to Beckett” w realizacji Teatru ZAR, natomiast w dniach 29-3o zapraszamy na pierwszy popremierowy pokaz spektaklu „Szeol”.

Mamy nadzieję, że rok 2022 pozwoli nam w pełni szerzyć naszą pasję do teatru, a także wierzymy, że przyniesie nam wszystkim dużo inspiracji i motywacji.

pt. 14.01, 17.00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Przy stole. Architektura doświadczenia i świadectwa w inscenizacji „Tragicznych dziejów doktora Fausta” według Christophera Marlowe’a w Teatrze Laboratorium 13 Rzędów

Spotkanie z prof. Jerzym Gurawskim, prowadzenie Dariusz Kosiński w ramach OUP

Z okazji 22 rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego

W dniu rocznicy śmierci Jerzego Grotowskiego przypomnimy jego inscenizację „Tragicznych dziejów doktora Fausta” według Christophera Marlowe’a (premiera 23 kwietnia 1963) – uważaną przez niektórych współpracowników i świadków za jego najlepsze przedstawienie teatralne. Taki sąd głosił między innymi kluczowy współtwórca tej inscenizacji, Jerzy Gurawski, który przedstawi jedną ze swoich najważniejszych prac teatralnych – architekturę przestrzeni tego przedstawienia, a także – wypracowaną przed sześćdziesięcioma laty w Opolu rewolucyjną koncepcję przestrzeni teatralnej.

15 stycznia odbędą się warsztaty Roberta Rumasa dla grupy roboczej.

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki.

fot. mat. organizatora

wt. 18.01, 18.00

Instytut Grotowskiego, Czytelnia im. Ludwika Flaszena

Życie niedokończone

Spotkanie z Jackiem Głombem poświęcone książce „Życie niedokończone. Z Lechem Raczakiem rozmawia Jacek Głomb”, prowadzenie Dariusz Kosiński

Lech Raczak zmarł 17 stycznia 2020 roku. Równo dwa lata po jego śmierci, ukaże się zapis rozmowy, na którą namówił Go Jacek Głomb. „Wszystkie inne wywiady z Nim zaczynają się od «Ósemek» – a ja chciałem pogadać o dzieciństwie i młodości. Gadaliśmy więc intensywnie w czerwcu 2019 roku i udało się wtedy doprowadzić rozmowę do początków 1982 roku, do początku stanu wojennego w Polsce. […] Potem obaj nie bardzo mieliśmy czas na «drugą połowę», a potem Leszka zabrakło”. Oprócz wielkiej wartości biograficznej i historycznej wywiad stanowi też niezwykłą okazję do obserwowania niemal „na żywo” procesu tworzenia się opowieści, którą każda i każdy z nas też się kiedyś stanie.

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. organizatora

pon. 10.01, 19.00

wt. 11.01, 19:00

śr. 12.01, 19:00

Instytut Grotowskiego, Studio Na Grobli

Back to Beckett

Trzy wieczory jednoaktówek i miniatur dramatycznych, radiowych i telewizyjnych Samuela Becketta w realizacji Teatru ZAR i gości | Wydarzenie stacjonarnie i online

Idea Back to Beckett oparta jest na przygotowaniu i realizacji wydarzenia performatywnego, przywołującego – w kontekście polskiej tradycji teatralnej i dramaturgicznej – dzieła jednego z najwybitniejszych dramaturgów światowych, Samuela Becketta, uwypuklając nośne dla niego kwestie egzystencjalne, problemy etyczne i poznawcze.

Trzy wieczory pod wspólnym hasłem „Back to Beckett” to próba spojrzenia na dzieła autora Czekając na Godota z nowoczesnej perspektywy człowieka początku lat 20. XXI wieku. Zwrócenie się do Beckettowskiej wizji w momencie próby dla kultury i poszukiwanie refleksji o kondycji ludzkiej, w dobie istotnych zmian i kryzysów dzisiejszego świata.

Wydarzenie towarzyszące

Spotkanie/dwugłos: „Beckett powroty” z udziałem Tomasza Wiśniewskiego i Jarosława Freta (online na platformie teatrzar.net), śr. 12.01.2022, 21.00.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. organizatora

Wstęp wolny, wymagana rezerwacja bezpłatnej wejściówki

Wydarzenie w języku polskim z elementami w językach: angielskim, rosyjskim

Wydarzenie towarzyszące w języku polskim z tłumaczeniem PJM

sob.–niedz. 29–30.01, 19.00

Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium

Szeol / שאול

Seans teatralny Moniki Wachowicz i Jarosława Freta

„Szeol” to seans teatralny, a równocześnie na wskroś współczesna lamentacja dla umarłych i nieumarłych, urodzonych i nieurodzonych. To zstępowanie po cienkiej linii oddechu, głosu, dźwięku na samo dno ciszy, która jak mityczny Szeol zakrywa, zamyka, stając się zasłoną, przez którą nie może przebić się żadne uczucie, żaden obraz. Jedyną siłą, która może uratować zstępujących do Szeolu, jest Miłość. Zstępowaniu towarzyszy muzyka, a raczej jej niezwykła gęstość – jakby nasze ciała były „tylko” dźwiękiem czy też instrumentem i zarazem ścieżką w głąb, bez dna.

Bilety: 20/30

Źródło:

Materiał nadesłany