EN
14.09.2021, 14:04 Wersja do druku

Wrocław. Wrześniowy weekend z OPEN AIR Theatre Festival w CK Agora

Centrum Kultury Agora we Wrocławiu zaprasza na drugą część OPEN AIR Theatre Festival. Od 12 do 18 września odbędą się międzynarodowe rezydencje artystyczne zakończone Performancem, finałem festiwalu stanie się pokaz spektakularnego cyrkowego widowiska YOUNAK ze Słowacji.

fot. mat. organizatora

Nasz pomysł na Open Air Festiwal zrodził się z potrzeby wykorzystania sztuki ulicznej i przestrzeni teatralnej do budowania świadomej i aktywnej sfery społecznej. Od samego początku przyświecała nam integracja międzynarodowa w Grupie Krajów Wyszehradzkich oraz tworzenie wspólnoty zaangażowanej w problem zmian klimatycznych ponad podziałami geograficznymi. Podczas minionego czerwcowego i nadchodzącego, wrześniowego weekendu festiwalu pragnęliśmy przybliżać widzom  współczesny wyszehradzki folklor wzbogacony elementami sztuki cyrkowej i teatralnego widowiska plenerowego w nowoczesnym wydaniu. Dążymy do stworzenia aktywnej wspólnoty we wszystkich wymiarach wielkomiejskiej rzeczywistości.

18.09 (sobota) godz. 20.00 Younak / Younak Circus (Słowacja) / parking przed CK Agora ul. Serbska 5a

fot. mat. teatru

Młoda międzydyscyplinarna grupa wzięła na warsztat kultową opowieść o słowackim Juraju Janosiku. Przedstawienie Younak powstało na styku teatru współczesnego, komedii dell’arte, cyrku i folkloru, w oderwaniu od historii i z ogromną dawką poczucia humoru. To familijne widowisko przepełnione zwrotami akcji, wspaniałymi akrobacjami, perfekcyjnymi popisami kuglarzy i żonglerów, z muzyką na żywo, tańcem nowoczesnym i postawioną na głowie słowacką ludowością.

12-18.09 (niedziela – sobota) godz. 10.00-17.00 Rezydencje artystyczne/ tygodniowa rezydencja dla kilkunastu młodych artystów z Europy. Podsumowanie twórczych działań wokół ochrony klimatu w Performance / 18.09 (sobota) godz. 19.00/ plener przed CK Agora.

Uczestnicy naszych rezydencji to sześciu Polaków, mieszkanka Czech, Niemka, Holenderka oraz cztery osoby ze Słowacji. Wśród nich m.in.: uczennica Państwowej Szkoły Sztuki Cyrkowej w Julinku, absolwentka LART Studio w Krakowie, Mistrzyni Polski w akrobatyce powietrznej (II miejsce na Mistrzostwach Polski w 2013 roku w kategorii Grupa Kobiet Starszych), studentka JAMU w Pradze, a nawet uczestniczka niemieckiego MAM TALENT. W grupie jest także aktorka z Teatru na Faktach w Instytucie Jerzego Grotowskiego, która pomimo barier komunikacyjnych i niepełnosprawności ruchowej, także weźmie udział w Rezydencji. Reżyserką Performansu jest wrocławska artystka związana z Instytutem Jerzego Grotowskiego - Ada Tabisz.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

http://openairtheatrefestival.com/

http://openairtheatrefestival.com/younak/

http://openairtheatrefestival.com/rezydencje-artystyczne/

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne