EN
8.09.2021, 10:56 Wersja do druku

Wrocław. W WTL trwają próby do „Lalki Kafki”

Zespół Wrocławskiego Teatru Lalek pracuje nad nowym przedstawieniem. Tym razem twórcy sięgają do dorobku literackiego Franza Kafki.

fot. mat. teatru

„Lalka Kafki” (6+) powstaje na 75-lecie Wrocławskiego Teatru Lalek, reżyserem jest jeden z najwybitniejszych czeskich reżyserów i scenografów Marek Zakostelecky. Przedstawienie będzie oparte na napisanej na zamówienie sztuce Elżbiety Chowaniec, inspirowanej mało znanym epizodem z życia Franza Kafki.

Pewnego dnia, kiedy Franz Kafka spacerował po berlińskim parku Steglitz, spotkał małą dziewczynkę, z płaczem szukającą zagubionej lalki. Pisarz starał się jej pomóc, ale na próżno – zguby nie udało się odnaleźć. Nazajutrz Kafka wręczył dziewczynce list „napisany” przez lalkę: „Proszę, nie płacz. Pojechałam na wycieczkę, aby zobaczyć świat”. Tak rozpoczęła się niezwykła przyjaźń. Do końca życia Franz Kafka wręczał dziewczynce listy, opisujące podróże i przygody jej lalki.

Czy ta historia wydarzyła się naprawdę? Nie wiemy – jedynym jej śladem są wspomnienia przyjaciółki pisarza, Dory Diamant. Okazała się jednak tak inspirująca, że dała początek teatralnemu przedstawieniu. LALKA KAFKI to spektakl stworzony przez polsko-czeski duet: Elżbietę Chowaniec i Marka Zá-kostelecký’ego, dobrze znanych widzom Wrocławskiego Teatru Lalek. Twórcy „Czarodziejskiego fletu” i „Burzy” udowodnili już, że dzieła Mozarta i Shakespeare’a można z powodzeniem inscenizować w teatrze dla dzieci. Ich najnowsze przedstawienie przybliża młodym widzom osobę i twórczość Franza Kafki.


PREMIERA  25.09.2021

REŻYSERIA i SCENOGRAFIA: Marek Zákostelecký
DRAMATURGIA: Elżbieta Chowaniec
MUZYKA: Vratislav Šramek
RUCH SCENICZNY: Piotr Soroka
ŚWIATŁO: Alicja Pietrucka
PROJEKCJE I UDŹWIĘKOWIENIE: Robert Maniak

OBSADA
Anna Bajer, Agata Cejba, Kamila Chruściel, Aneta Głuch-Klucznik, Radosław Kasiukiewicz, Marek Koziarczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Kultura - Interwencje 2021

Źródło:

Materiał nadesłany