EN

12.05.2021, 14:35 Wersja do druku

Wrocław. W piątek pogrzeb Ferdynanda Matysika - wieloletniego aktora Teatru Polskiego

Msza pogrzebowa Ferdynanda Matysika, wieloletniego aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się w piątek w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu. Aktor zmarł w wieku 90 lat.

fot. mat. teatru

O śmierci Ferdynanda Matysika poinformował Teatr Polski we Wrocławiu. Jak podano, msza pogrzebowa odbędzie się w piątek w kościele św. Wawrzyńca we Wrocławiu.

Ferdynand Matysik urodził się w 1931 r. W 1954 r. ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie; pracę rozpoczął w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Później przeniósł się do nowo otwartego Teatru Ludowego w Krakowie-Nowej Hucie, gdzie występował w latach 1955–1964. Matysiak w krakowskim teatrze wcielił się w ponad czterdzieści ról w przedstawieniach takich reżyserów, jak Krystyna Skuszanka, Jerzy Krasowski, Jerzy Zegalski, Józef Gruda, Wanda Laskowska, Lidia Zamkow, Józef Szajna czy Piotr Paradowski.

W 1964 r. aktor przeniósł się do Wrocławia. Na scenach Teatru Polskiego we Wrocławiu zagrał ponad sto ról w przedstawienia m.in. Krystyny Meissner, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Krystiana Lupy, Henryka Tomaszewskiego i Jerzego Grzegorzewskiego. Z Teatrem Polskim był związany do 2007 r.

Matysiak grał również w filmach i serialach oraz słuchowiskach radiowych. Był laureatem wielu nagród teatralnych. Aktor został odznaczany m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984 r.), Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2004 r.) oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2006 r.)

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Doczekalski

Data publikacji oryginału:

12.05.2021