EN
17.11.2021, 16:37 Wersja do druku

Wrocław. „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” w Instytucie Grotowskiego – druga odsłona w grudniu

W Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu odbędzie się kolejna odsłona projektu „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych”. W grudniu swoje prace przedstawią Kobiety-artystki związane m.in. z Krakowem, Gdańskiem, Katowicami, kreujące nowy język przekazu, które w bezkompromisowy, odważny i ciekawy sposób opowiadają o świecie, w jakim żyją i jaki chcą odkrywać.

"Szeol" / fot. Joanna Nowicka / mat. teatru

Inne aktualności

„Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” to cykl wydarzeń na styku teatru i performansu, akcjonizmu i eksperymentalnego body artu, instalacji wizualnej, koncertu czy filmu jako dokumentu sztuki. Każda odsłona to jedna szczelina, jedno pęknięcie. Tematem przewodnim cyklu jest Kobieta, Ona – kobiecość i rola, jaką Kobieta pełni od pokoleń w społeczeństwie, kulturze, polityce. „W «Szczelinach» wierzę w wieczne zadanie sztuki; że uchyli i odsłoni, a w konsekwencji rozciągnie kolejną warstwę wrażliwości w oswajaniu świata i doświadczaniu własnego życia” – mówi Monika Wachowicz, kuratorka projektu.

„Musimy uświadomić sobie, jak ważne role pełnią kobiety i że nie otrzymują za to ani równych wynagrodzeń, ani równych praw. Są traktowane protekcjonalnie i narzuca się im drakońskie prawa reprodukcyjne” (źródło cytatu: tvn24.pl) – mówi Magda Dubrowska, muzyczka, tekściarka i wokalistka, obecnie współtworząca zespół NANGA, który zagra w ramach „Szczelin” w Piekarni Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.

Projekt „Szczeliny. Kobiety w sztukach performatywnych” realizowany jest w ramach objęcia przez Wrocław tytułu Światowej Stolicy Sztuk Performatywnych 2022/2023 przyznawanego przez ITI/UNESCO oraz w ramach programu Koalicja Miast.

Program w grudniu:

„Szeol | שאול” pt. 3.12, 19.00, sob. 4.12, 17.00, Sala Teatru Laboratorium

(premiera seansu teatralnego Moniki Wachowicz i Jarosława Freta)

„Szeol” to teatralny seans, a równocześnie na wskroś współczesna lamentacja dla umarłych i nieumarłych, urodzonych i nieurodzonych. To zstępowanie po cienkiej linii oddechu, głosu, dźwięku na samo dno ciszy, która jak mityczny Szeol zakrywa, zamyka, stając się zasłoną, przez którą nie może przebić się żadne uczucie, żaden obraz. Jedyną siłą, która może uratować zstępujących do Szeolu, jest Miłość. Zstępowaniu towarzyszy muzyka, a raczej jej niezwykła gęstość – jakby ciała były „tylko” dźwiękiem czy też instrumentem i zarazem ścieżką w głąb, bez dna.

„Ciało nie kłamie” sob. 4.12,19.00, Piekarnia

(pokaz filmu w reżyserii Evelyn Schels o Marinie Abramović, Shirin Neshat, Sigalit Landau i Katharinie Sieverding w reżyserii Evelyn Schels)

W „Ciało nie kłamie” (Body of Truth) Evelyn Schels towarzyszy czterem artystkom w fascynującej, pełnej emocji podróży przez ich biografie: serbskiej performerce Marinie Abramović, izraelskiej artystce zajmującej się wideo i instalacjami Sigalit Landau, irańskiej artystce fotograficznej i filmowej Shirin Neshat oraz niemieckiej fotografce Katharinie Sieverding. Ich życiorysy były kształtowane przez konflikty społeczne, osobiste doświadczenia z wojną, przemocą i uciskiem, które przekształciły w sztukę. Środkiem wyrazu swoich działań uczyniły to, co najbardziej osobiste: własne ciała.

„Przemieszczenie” niedz. 5.12, 17.00, Studio Na Grobli

(performans Anny Steller)

Przemieszczenie, według definicji antropologa kulturowego Richarda Schechnera, to proces, w którym wkracza się w jakieś przeżycie, jest się przez nie „poruszonym” lub „tkniętym”, a potem zostaje się porzuconym w okolicach tego samego miejsca, w którym się zaczęło. W performansie Anna Steller odniesie się do wydarzeń ze swojej przeszłości, a także stanów z teraźniejszości, próbując zmierzyć się z nimi z innej perspektywy, po to, aby doznać owego stanu uniesienia, balansować na skraju tego, co prawdziwe i udawane, być w transie i jednocześnie być sobą, zjednoczyć się z widownią lub dostarczyć jej rozrywki.

Koncert „NANGA” niedz. 5.12, 19.00, Piekarnia

(koncert Magdy Dubrowskiej, Karola Goli, Macieja Dzierżanowskiego, Filipa Różańskiego)

NANGA to zespół powołany do życia przez Filipa Różańskiego i Macieja Dzierżanowskiego, czyli klawiszowca i perkusjonalistę Lao Che. Do współpracy zaprosili saksofonistę i klawiszowca Karola Golę (również Lao Che) oraz Magdę Dubrowską (Gang Śródmieście, Utrata Skład). W listopadzie 2020 zespół wydał płytę „Cisza w bloku”.

„Inni malowali rybki” pt.–pon. 3–13.12, IP Studio, ul. Ruska 46A, 4 piętro, pt. 3.12, 17.00 – otwarcie wystawy

(wystawa/instalacja Joanny Pawlik)

W swoim najnowszym projekcie „Inni malowali rybki” Joanna Pawlik konsekwentnie podejmuje refleksję nad niepełnosprawnością i wykluczeniem. Dotyka niewidzialnych podziałów przebiegających zarówno w świecie sztuki, jak i w społeczeństwie. Bada granice pomiędzy profesjonalnymi i amatorskimi środkami wypowiedzi artystycznej, stawia pytania o możliwość ich współistnienia i rezonowania w procesie twórczym (fragment tekstu A. Żechowskiej).

Organizator: Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Patroni medialni: Onet.pl, radio Chillizet, telewizja Echo24, miesięcznik „Teatr”, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, magazyn „Taniec”, magazyn „Szum”, TuWroclaw.com.

Matronat społeczny: Centrum Praw Kobiet

Współpraca medialna: taniecPOLSKA.pl

Więcej informacji i program „Szczelin”: grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/3oXlwZv

Karnet: 40/70 PLN
Pojedyncze wydarzenie: 20/30 PLN / Film: 10/20 PLN
Na wystawę wstęp wolny.

Bilety do kupieniawww.bilety.grotowski-institute.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany