EN
30.09.2021, 10:49 Wersja do druku

Wrocław. Spór zbiorowy w Operze Wrocławskiej. Złość po kontrolach, związkowcy chcą podwyżek

Inne aktualności

Związki zawodowe działające w Operze żądają podwyżki 800 zł netto do pensji zasadniczej i grożą sporem zbiorowym. - Jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi organizatorami. Na razie nie możemy więc nic obiecać - mówi dyrektorka Halina Ołdakowska.

Termin odpowiedzi na żądania związków - "Solidarności" oraz Związku Zawodowego Polskich Muzyków Orkiestrowych - mija w czwartek, ale Halina Ołdakowska przedstawiła je już na wtorkowej konferencji prasowej, zaznaczając od razu, że nie wie, ile dostanie pieniędzy na płace od marszałka i ministra kultury, nie może więc na razie prowadzić rozmów w sprawie podziału środków.
Spór zbiorowy w Operze Wrocławskiej

Przewodniczący ZZPMO kolejny raz odmówił komentarza, zapowiadając tylko, że w piątek zostanie wydane oświadczenie. Negocjacje płacowe prowadzone są przez związki od wielu miesięcy, ale nie przyniosły dotąd efektów. Co ciekawe, na liście postulatów przekazanych dyrekcji Opery znalazło się też żądanie "zaprzestania nękania działaczy związkowych i pozorowania dialogu społecznego".  To zaskakujące, bo wcześniej nic nie wskazywało na tak ostry konflikt.

Nie ma jednak wątpliwości, że publikacja raportów kontrolerów Urzędu Marszałkowskiego i NIK-u spowodowała wzrost niezadowolenia pracowników.   

Solą w oku były horrendalne zarobki Mariusza Kwietnia, który jako dyrektor artystyczny honoris causa zarabiał miesięcznie ok. 64 tys. zł (średnia pensja dyrektora artystycznego w polskich operach wynosi 12,5 tys. zł), a za stworzenie programu artystycznego i kalendarza wydarzeń w sezonie pandemicznym 2020/2021, który praktycznie nie istniał, otrzymał prawie 125 tys. zł. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Spór zbiorowy w Operze Wrocławskiej. Złość po kontrolach, związkowcy chcą podwyżek

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.