EN
7.02.2023, 16:24 Wersja do druku

Wrocław. „Przesilenia” - wernisaż wystawy fotografii teatralnej Tobiasza Papuczysa

W piątek 10 lutego 2023 roku o godzinie 19.00 w Galerii Fotografii ZPAF przy ulicy św. Marcina 4 odbędzie się wernisaż „Przesileń” - wystawy fotografii teatralnej Tobiasza Papuczysa. Kuratorem wystawy jest dr Bartosz Radziszewski z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

„Przerwany sen” / fot. Tobiasz Papuczys / mat. Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu

Inne aktualności

Oprowadzanie autorskie: 11.02.2023 (sobota), godz. 18.00
Wystawa otwarta w dniach 10-12.02.2023, w godz. 15.00-20.00
Wydarzenie w ramach festiwalu „Święto Fotografii”

Bohaterem prezentowanego cyklu jest rozumiany uniwersalnie i abstrakcyjnie człowiek znajdujący się w fazie przejściowej – w permanentnym tożsamościowym kryzysie. Ta przejściowość, która interesuje mnie tu najbardziej, może być rozumiana jako stan patologiczny i chorobowy, ale też jako moment kumulacji dużej ilości twórczej i witalnej energii – punkt krytyczny i zwrotny w życiu. Celem wystawy jest pokazanie przy pomocy serii obrazów (formalnie fotograficznie często prześwietlonych i przejaskrawionych) jakości i intensywności człowieka usiłującego się odnaleźć w płynnej, chaotycznej, w jakimś sensie też sztucznie mu narzuconej i pełnej opresji rzeczywistości. Człowieka przeciążonego wysiłkiem, skrajnie psychicznie wyeksploatowanego przez dążenie do osiągnięcia bliżej nieokreślonych norm, w jednej chwili zarazem silnie obecnego, jak i zmarginalizowanego społecznie. - [Tobiasz Papuczys]

„Aleja Narodowa” / fot. Tobiasz Papuczys / mat. Teatru Polskiego w Podziemiu

Tobiasz Papuczys (ur. 1985) jest fotografem teatralnym i dokumentalnym, kuratorem wystaw fotograficznych, teatrologiem, filmoznawcą, wykładowcą uniwersyteckim z kilkunastoletnim stażem. Pięciokrotny finalista Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, zwycięzca IV edycji w 2018 roku oraz laureat III nagrody podczas VI edycji tego konkursu w 2020 roku. Od 2019 roku fotograf Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Konsultant artystyczny Cloud Theater przy spektaklach „Technologia jest Istotą” w Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu i „Don K.” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Pracuje na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z teatru, filmu, performatywności fotografii, współczesnej kultury wizualnej oraz w Instytucie Grotowskiego, w którym prowadzi również autorskie warsztaty fotografii teatralnej. Jego fotografie były publikowane m.in. w „Przekroju”, „Polityce”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Teatrze”, „Didaskaliach”, „Dialogu”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Ricie Baum” i „Vogue Polska”. W 2020 roku nominowany do WARTO – Nagrody Kulturalnej „Gazety Wyborczej” za „konsekwentne utrwalanie scenicznych emocji na fotografiach teatralnych, które stanowią dla widzów nieodzowny element doświadczania spektaklu”. Juror VII edycji Konkursu Fotografii Teatralnej w 2021 roku.

Portfolio.

Źródło:

Materiał nadesłany