EN
17.02.2022, 11:42 Wersja do druku

Wrocław. Projekt „Szczeliny” w marcu w Instytucie Grotowskiego

Instytut Grotowskiego poleca kolejną, marcową odsłonę projektu „Szczeliny”.

fot. Maciej Sierpień / mat. organizatora

Marcowe „Szczeliny” niosą w sobie dużą dawkę energii, która wyraża się w spektaklach przedostatniej odsłony projektu. Z poruszającym projektem „Witajcie/Welcome” powraca Aurora Lubos, przypatrująca się uprzywilejowanym Europejczykom, odgradzających się od dramatu uchodźców. Justyna Górowska identyfikująca się pseudonimem artystycznym WetMeWild przeprowadzi widzów przez rytuał poświęcony żywiołowi wody pod tytułem „Łzy nimfy”. Kontrapunktem do tego pierwotnego obrzędu będą elementy rozszerzonej rzeczywistości, w którą wprowadzi nas aplikacja NymphTears. Tymczasem Sommer Ulrickson i Anna Peschke zaprezentują spektakl taneczny „Lilith” o tytułowej mitycznej bohaterce – nieposkromionej wojowniczce o równość, samostanowienie i wolność.

Przygotowaliśmy dla Państwa jeszcze dwa wydarzenia Karoliny Wiktor: wykład performatywny

„Literowanie luk każdej codzienności” oraz instalację „Przestrzeń dialogu”. Niestety z powodu poważnych problemów zdrowotnych artystka zmuszona była odwołać swój udział w „Szczelinach”.

Do zobaczenia w marcu!


Program:

pt. 4.03.2022, 20:00 | Sala Teatru Laboratorium

Witajcie/Welcome

Performans Aurory Lubos

Interesuje mnie człowiek ten, który jest bezpieczny, ale niechętny do przyjmowania innych, którzy uciekają przed wojną, konfliktem, opresjami, śmiercią, głodem. Interesuje mnie sytuacja konfliktu, zagrożenia, cierpienia. I to, co ten najedzony, zadowolony, zachodnioeuropejski człowiek czułby w takim miejscu; co czułby do ludzi, których codzienną rzeczywistością jest walka o życie.

Jednym z elementów wydarzenia jest dokumentacja performansu „Z wody”, który odbył się na plaży w Sopocie w październiku 2015 roku w Dniu Solidarności z Uchodźcami. Był to mój komentarz w sprawie imigrantów ginących na morzu, przeniesienie obrazów w naszą polską, namacalną rzeczywistość. Wzbudzenie empatii w oglądających, niereagujących obserwatorach.

fot. Michał Korta / mat. organizatora

sob. 5.03.2022, 18:00 i 20.00 | Sala Teatru Laboratorium

Łzy nimfy

Performans Justyny Górowskiej jako WetMeWild

WetMeWild – alter ego artystki, wcielenie słowiańskiej brzeginki – odprawi rytuał poświęcony żywiołowi wody. Jej witalna mokrość stanie się emanacją nierozerwalnego związku z wodą, substancją, dookoła której toczy się całe życie na Ziemi, a która w dobie późnego kapitalizmu skażona jest włóknami mikroplastiku. Zapisana w prawach człowieka jako niezbywalne prawo, stała się butelkowanym produktem, sprywatyzowanym i zmonopolizowanym przez korporacje.

Podczas performansu WetMeWild, wyłaniając się z wilgotnych oparów słowiańskiego mitu, stanie się skażonym wodnym ciałem. Oparta na japońskiej praktyce butō choreografia będzie eksplorowała technikę water body. Performans odbędzie się w świecie realnym, jak i w rozszerzonej rzeczywistości za sprawą aplikacji NymphTears. Dzięki niej naznaczone markerami ciało artystki pokryje się trójwymiarowymi animacjami.

Rozszerzająca rzeczywistość aplikacja NymphTears jest dodatkowym, nieobowiązkowym elementem performansu. Można ją znaleźć w Google Play (dostępna tylko w systemie operacyjnym Android).

Zachęcamy do pobrania aplikacji przed wydarzeniem.

fot. Jens Wazel / mat. organizatora

niedz. 6.03.2022, 19.00 | Studio Na Grobli

Lilith

Spektakl taneczny / work in progress Sommer Ulrickson i Anny Peschke

My, kobiety potrzebujemy bohaterek!

Mityczna postać Lilith od 5000 lat pojawia się w różnych kulturach i religiach.
Może być dla nas inspirującą bohaterką. Lilith to nieposkromiona postać kobieca, która nie poddaje się mężczyźnie i wyłamuje się z systemu patriarchalnego.
Jest wojowniczką o równość, samostanowienie i wolność.

Wczesna wojowniczka o feminizm!

Więcej informacji i program „Szczelin”: grotowski-institute.pl/projekty/szczeliny/

Link do wydarzenia na Facebooku: https://bit.ly/3oOYbZ3
Bilety: 20/30 PLN


Bilety do kupienia: www.bilety.grotowski-institute.pl/


Źródło:

Materiał nadesłany