EN

16.11.2022, 15:32 Wersja do druku

Wrocław. Powrót Krystiana Lupy

fot. Natalia Kabanow

Niemal dokładnie po ośmiu latach od premiery Wycinki Holzfällen – adaptacji powieści Thomasa Bernharda – Krystian Lupa rozpoczął próby w Teatrze Polskim w Podziemiu Wrocław do spektaklu Elżbieta II na podstawie sztuki tego radykalnego austriackiego pisarza.

Wrocław to drugie po Jeleniej Górze dolnośląskie miasto, z którym Lupa związał się na dłużej. Zaproszony przez Alinę Obidniak do Teatru im. C.K. Norwida zrealizował tam w sumie osiem spektakli, m.in. Nadobnisie i koczkodany, Pragmatystów oraz Macieja Korbowę i Bellatrix Witkacego. Pierwszą wrocławską premierą był Immanuel Kant Bernharda wyreżyserowany w Teatrze Polskim w roku 1996 na zaproszenie Jacka Wekslera. Potem jeszcze znakomite Prezydentki Wernera Schwaba, które nie tak dawno były jeszcze w repertuarze, Kuszenie cichej Weroniki, Dama z jednorożcem i Azyl. Za dyrekcji Krzysztofa Mieszkowskiego powstały Poczekalnia.0 i Wycinka Holzfällen. Ten ostatni spektakl jednogłośnie został opisany jako teatralne arcydzieło. Pokazywano go niemal na wszystkich kontynentach: m.in. w Chinach, Korei, Japonii, Kanadzie, Brazylii, Chile, Czechach i Francji. W roku 2015 spektakl otwierał najważniejszy światowy festiwal teatralny – Le Festival d’Avignon, a rok później przez dwa tygodnie grany był w paryskim Odeonie. W 2016 roku Lupa pracował w Teatrze Polskim we Wrocławiu nad Procesem Franza Kafki, ale w rezultacie zniszczenia teatru przedstawienie to dokończono z wrocławskim zespołem w Warszawie.

Krystian Lupa: „Przedostatni (poprzedzający Plac Bohaterów) dramat Thomasa Bernharda, (nie-komedia – jak pisze w podtytule). Osobisty i gorzki test Świata – monolog z perspektywy marginesu, na który zbędny, odchodzący od swej społeczności człowiek odsuwa się albo zostaje odsunięty. Na granicy życia błąkające się JA zostaje zaskoczone zmianą kryteriów – ujawnia się absurd i błędność tego wszystkiego, w czym było do tej pory zanurzone. Oczekiwanie na królową Elżbietę II, koronną figurę istniejącego porządku świata – staje się ekstremalnym, szczytowym momentem WIDZIALNOŚCI TEGO ABSURDU”.

Thomas Bernhard „Elżbieta II”

reżyseria, scenariusz, scenografia, światło: Krystian Lupa

kostiumy: Piotr Skiba

muzyka: Bogumił Misala

asystent reżysera: Oskar Sadowski

video: Natan Berkowicz

obsada: Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Tomasz Lulek, Michał Opaliński, Halina Rasiakówna, Janka Woźnicka, Wojciech Ziemiański, Marta Zięba.

Obsada może ulec poszerzeniu.

Prapremiera na przełomie listopada i grudnia 2023 r. w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu.

Produkcja: Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Fundacja Teatr Polski – TP dla Sztuki.

Źródło:

Materiał nadesłany