EN
14.04.2022, 14:24 Wersja do druku

Wrocław. Debata „Po co nam instytucje kultury w czasach kryzysu?”

20 kwietnia we Wrocławskim Domu Literatury dyrektorki i dyrektorzy pięciu publicznych instytucji kultury wezmą udział w dyskusji pt. „Nowa praktyka kultury”. Wspólnie zastanowią się, jakich instytucji kultury potrzebujemy teraz – w obliczu kryzysu politycznego, migracyjnego, klimatycznego i uchodźczego? Jakiej kultury wobec tego potrzebujemy?

fot. mat. teatru

Spotkanie otworzy tegoroczną edycję Forum Przyszłości Kultury. Zarówno inauguracja Forum, jak i wszystkie następne wydarzenia będą dostępne bezpłatnie w formie hybrydowej – na żywo i online (na platformie VOD Teatru Powszechnego).

Stoimy w obliczu niemożliwej do ignorowania napaści zbrojnej Rosji na Ukrainę. Doświadczamy nieodwracalnych zmian społecznych, jakie przyniosła pandemia COVID-19 oraz przemian politycznych i pokoleniowych spowodowanych kolejnymi zrywami obywateli występujących przeciwko populistycznym władzom i broniących demokratycznych wartości. Zrozumieliśmy, że katastrofa klimatyczna jest realnym zagrożeniem. W obliczu tych kryzysów oraz gwałtownej przemiany rzeczywistości społecznej i politycznej, należy na nowo zdefiniować pojęcie kultury oraz zadania i powinności instytucji, które ją tworzą. Właśnie tymi zagadnieniami będziemy zajmować się podczas Forum Przyszłości Kultury – jak podkreśla zespół programowy Forum

Powołane do promocji, tworzenia i rozwoju kultury instytucje coraz częściej nabierają charakteru zaangażowanych politycznie laboratoriów idei lub doraźnych centrów pomocowych, których wysiłki i praca skupiają się na udostępnianiu swojej infrastruktury i zasobów grupom aktywistycznym, wolontariuszom czy osobom potrzebującym. Instytucje coraz częściej próbują balansować pomiędzy zaangażowaniem się a próbą utrzymania i realizacji statutowych celów związanych z działalnością kulturalną.

Czy sytuacja ta ma charakter przejściowy, czy też instytucje kultury zaczną pełnić inne funkcje? W jaki sposób proces ten wiąże się także z kryzysem samej kultury: zanikiem jej dotychczasowych modeli i potrzebą wytworzenia nowych, solidarnych, wrażliwych, postnarodowych paradygmatów?

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/335528565225655

Spotkanie poprowadzi Iwona Kurz – krytyczka i historyczka kultury, profesorka w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jej gośćmi będą:

Artur Jóźwik – Dyrektor Biura Kultury w Urzędzie m.st. Warszawy

Dominika Kawalerowicz – Dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury

Paweł Łysak – Dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie

Irek Grin – Dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury

Anna Hryniewiecka – Dyrektorka Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Forum Przyszłości Kultury to organizowany od 2017 r. przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera cykl spotkań i dyskusji a także wydarzeń artystycznych. Po raz kolejny hasłem odbywać się będzie pod hasłem „Solidarność i troska”. Tegoroczna edycja różni się jednak od poprzednich – została podzielona na dwie części oraz, co najważniejsze, opuści Warszawę i zagości w 12 różnych miejscach w Polsce – od dużych i średnich miast po małe ośrodki. Pierwsza, ogólnopolska odsłona, potrwa od 20 kwietnia do 3 czerwca. W dniach 14-16 października.przeniesie się do Warszawy oraz kilku innych europejskich stolic. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatnie transmitowane na VOD Teatru Powszechnego (https://www.vod.powszechny.com/strona-glowna).

Szczegółowy harmonogram wiosennej edycji Forum Przyszłości Kultury znajduje się na stronie wydarzenia: https://forumprzyszloscikultury.pl/2022/start

Forum Przyszłości Kultury 2022 organizowane jest dzięki wsparciu m.st. Warszawy.

Patroni medialni wydarzenia: Noizz, „Krytyka Polityczna”, Magazyn „Pismo”, „SZUM” oraz OKO.press.

Źródło:

Materiał nadesłany