EN

8.06.2021, 11:55 Wersja do druku

Wrocław. Opera Wrocławska stawia na młodych dyrygentów i instrumentalistów

Opera Wrocławska po raz kolejny daje szansę młodym artystom. Opera wraz z Akademią Muzyczną im. K. Lipińskiego we Wrocławiu 13 czerwca 2021 roku organizuje niezwykłe wydarzenie, w którym spotkają się muzyka i malarstwo – Mozart i Schönberg z twórczością Poli Dwurnik.

fot. mat. teatru

Młoda obsada śpiewaków premiery opery W. A. Mozarta Così fan tutte oraz debiut studenta dyrygentury Oskara Kucharskiego także w tym spektaklu stały się początkiem wyjątkowej współpracy Opery Wrocławskiej z Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Czerwcowy koncert będzie ukazaniem syntezy sztuk: klasyczny Mozart, atonalny Schönberg oraz współczesne malarstwo Poli Dwurnik. Wystąpi Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu pod batutą Bassema Akiki, dyrektora muzycznego Opery Wrocławskiej. Podczas koncertu usłyszymy mozartowski koncert obojowy C-dur (KV 285d), z solistą Arkadiuszem Krupą na czele.

Drugim utworem będzie Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. To przełomowe dzieło z 1912 roku spowodowało wielkie przewartościowanie w muzyce XX wieku. Kompozytor zarzucił tradycyjne dotąd metody pisania muzyki i rozpoczął eksperymenty strukturalne. Pierrot lunaire stanowi awangardowe podejście do teatru muzycznego - łączy muzykę, tekst i plastykę. Wymagającą atonalną partię solową wykona Anna Lichorowicz-Erdei.

Oba arcydzieła, choć dalekie od siebie w czasie i w stylu, są bardzo wyjątkowe pod względem formy i wykorzystania możliwości instrumentów, a wspomniani kompozytorzy to bezsprzecznie osobowości, które miały ogromny wpływ na rozwój muzyki i kultury światowej. Jestem pewien, że doświadczona sopranistka Anna Lichorowicz i oboista Arkadiusz Krupa w połączeniu z wyjątkową energią bardzo utalentowanych studentów Akademii Muzycznej pozostawią ogromne wrażenie na publiczności.– mówi Bassem Akiki, dyrektor muzyczny Opery Wrocławskiej.

Podczas koncertu, za plecami artystów zostaną wyświetlone fragmenty obrazów Poli Dwurnik, które będą zapowiedzią wernisażu po koncercie. Pola Dwurnik jest jedną z najciekawszych polskich artystek ostatnich lat, uprawia malarstwo olejne, różne formy rysunku i kolaż. Po koncercie odbędzie się spotkanie z artystką we foyer Opery.

Koncert odbędzie się 13 czerwca o godz. 14:00. Bilety dostępne na: https://bit.ly/3g3vuUl

Źródło:

Materiał nadesłany

Data publikacji oryginału:

08.06.2021