EN

5.07.2022, 08:29 Wersja do druku

Wrocław. Opera Młodych - kuźnia talentów Opery Wrocławskiej z dofinansowaniem MKiDN

Wrocław. Opera Wrocławska skraca drogę na szczyt młodym artystom

„Opera Młodych” to flagowy projekt Opery Wrocławskiej, który właśnie uzyskał finansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach programu adepci sztuki operowej są obsadzani w głównych rolach i stają na scenie w towarzystwie światowych gwiazd bez konieczności wyjeżdżania z Polski.

Prowadzeni przez najlepszych mentorów: artystów Opery Wrocławskiej, sławy realizatorskie
i wokalne ze świata muzyki poważnej, z sukcesem odnajdują się potem w wiodących rolach na scenach polskich i zagranicznych. Dali się już usłyszeć melomanom w Niemczech, Austrii i Estonii. Międzynarodowa publiczność poznała już m.in. talent Szymona Mechlińskiego, Zuzanny Nalewajek, Huberta Zapióra i Piotra Buszewskiego.

Program „Opera Młodych” jest autorskim projektem Mariusza Kwietnia, dyrektora artystycznego Opery Wrocławskiej, najsłynniejszego polskiego barytona, który występował w najważniejszych światowych teatrach operowych.

Trzydzieści lat temu sam przecierałem szlak do najważniejszych oper światowych, teraz tę samą drogę pomagam przebyć innym, bo wiem jak ważna jest na samym początku kariery możliwość pracy z najlepszymi mistrzami – mówi Mariusz Kwiecień Wrzucamy adeptów sztuki na głęboką wodę w rzeczywiste środowisko pracy, ale wspieramy ich mentorami, nauczycielami i coachami najwyższej klasy, aby zagwarantować im sukces. To także program dla młodych muzyków, dyrygentów, reżyserów, scenografów, muzykologów, teatrologów, studentów kierunków artystycznych, a nawet inżynierów– dodaje.

Program ruszył w 2020 r. i do tej pory wzięło w nim udział ponad stu młodych artystów, którzy zdobywają praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia spektakli operowych. Niemal całkowicie oddano scenę młodym podczas premier i spektakli repertuarowych trzech oper W.A. Mozarta: Don Giovanni, Cosi fan tutte, Wesele Figara. Młodzi śpiewacy regularnie pojawiają się także
w obsadach innych spektakli.

W ramach programu odbył się między innymi Koncert Arii Nieznanych, poświęcony polskim kompozycjom, które dostały nowe życie za sprawą utalentowanego barytona Szymona Mechlińskiego, który od kilku lat zajmuje się propagowaniem zapomnianej polskiej muzyki, i który dotarł do rękopisów znajdujących się m.in. w Bibliotece Narodowej, w Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. W niektórych przypadkach był pierwszą osobą po wojnie, która dotarła do tych oper i uratowała je od zapomnienia.

W ramach projektu „Opera Młodych” odbył się też koncert muzyki symfonicznej i kameralnej połączony z wernisażem prac malarki Poli Dwurnik oraz z zapowiadającą go projekcją multimedialną stanowiącą tło do muzyki najciekawszego i najtrudniejszego dzieła koncertu, utworu pt. Pierrot lunaire Arnolda Schönberga. Wystąpili młodzi muzycy – studenci i świeżo upieczeni absolwenci wrocławskiej Akademii Muzycznej z udziałem doświadczonych artystów z orkiestry Sinfonia Varsovia i dyrygenta Opery Wrocławskiej Bassema Akiki.

Z kolei mezzosopranistka Zuzanna Nalewajek, która zadebiutowała na deskach Opery Wrocławskiej pod okiem Mariusza Kwietnia jako pierwsza Polka, zwyciężyła w Klaudia Taev Competition, prestiżowym międzynarodowym konkursie w Estonii, w którym biorą młodzi śpiewacy z całego świata.

Ponadto „Opera Młodych” nawiązała współpracę z Mascarade Opera Studio z Florencji – do pierwszej wymiany dojdzie w sezonie 2022/2023.

Ten projekt znacznie wybiega poza dotychczasowe praktyki kształcenia teoretycznego
i praktycznego, jest innowacyjny na rynku programów dla młodych artystów i znacznie szerszy niż te, które funkcjonują dziś przy teatrach operowych Polski i Europy.Dajemy możliwość praktyki zawodowej studentom i absolwentom szkół artystycznych, a nawet rzemieślniczych. Stwarzamy młodym artystom możliwość pracy z najwybitniejszymi współczesnymi artystami, także międzynarodowymi gwiazdami, które coraz chętniej przyjmują zaproszenia do Wrocławia. To ogromna szansa na przyspieszenie i umiędzynarodowienie karier wielu młodych zdolnych polskich artystów
– mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej – Zawsze powtarzam, że naszą ambicją w Operze Wrocławskiej jest „mistrzostwo świata”, a to jest proces i jesteśmy w drodze do niego. Już dziś tworzymy młody mistrzowski zespół i często słyszymy, że o naszych młodych artystach mówi się „Dream team Opery Wrocławskiej”. Oni już fantastycznie promują polską muzykę operową na świecie i co ważne, zasilają krajowe zespoły jako etatowi lub gościnni artyści – dodaje.

Do tej pory Opera Wrocławska pokrywała koszty „Opery Młodych” ze środków własnych. Umowa zawarta z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2,9 mln zł zapewnia finansowanie uczestnictwa około dwustu adeptów sztuki w 54 projektach artystycznych Opery Wrocławskiej. Pod okiem mentorów, patronów i coachów będą mogli stawiać pierwsze kroki w zawodowym życiu artystycznym i szlifować swoje umiejętności. Dzięki temu dofinansowaniu młodzi adepci szkół artystycznych, a także rzemieślniczych będą mogli odbyć praktyki zawodowe na najwyższym poziomie, co znacząco wybiega poza dotychczasowe ramy kształcenia teoretycznego i praktycznego. Program jest także ważnym elementem ich promocji – otwiera młodym artystom drogę na sceny polskie i światowe poprzez system poleceń do kolejnych produkcji i przedstawień.

Partnerami programu są uczelnie artystyczne: Opera Wrocławska rozpoczęła już współpracę
z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu, Akademią Sztuk Teatralnych filia we Wrocławiu oraz Szkołą Filmową w Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne