EN
31.03.2022, 10:17 Wersja do druku

Wrocław. Nowy projekt VoiceLAB w Instytucie Grotowskiego

Instytut Grotowskiego zaprasza du udziału w międzynarodowym projekcie VoiceLAB: Głos i ciało w nauczaniu dorosłych.

fot. mat. organizatora

O projekcie:

Międzynarodowy projekt z udziałem VoiceLAB realizowany w ramach programu Erasmus+ Praca pedagoga w nieunikniony sposób wiąże się z działaniami performatywnymi. Głos i ciało wspólnie tworzą kanał, którym przekazywana jest wiedza i stanowią podstawowe narzędzie komunikacji – zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej. Chcąc wywierać wpływ na uczniów, studentów czy słuchaczy, edukatorzy i pedagodzy muszą zwracać uwagę na jakość własnej obecności i doskonalić umiejętności z zakresu wielokanałowej komunikacji.

Celem projektu jest stworzenie narzędzi wyrastających z siedmiu technik artystycznych, które pozwolą rozwinąć umiejętności edukatorów, wpłyną na ich samoświadomość i sprawią, że praca będzie bardziej efektywna, dając tym samym większą satysfakcję. VoiceLAB odpowiada za część projektu poświęconą głosowi. Po wielu latach pracy warsztatowej skupionej na edukacji głosowej oraz rozwoju aktorów i performerów chcemy wychodzić z naszą pracą dalej, poza kontekst stricte artystyczny. Chcemy dzielić się naszą pracą i naszymi odkryciami w dziedzinie głosu, bo głos to fenomen uniwersalny i wspólny dla wszystkich.

Nad projektem pracuje pięć organizacji z pięciu krajów Unii Europejskiej: Elan Interculturel z Francji, La Xixa z Hiszpanii, Cesie z Włoch, In Touch z Holandii oraz Instytut Grotowskiego z Polski.
Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus+ Komisji Europejskiej. Koordynatorem jest paryskie stowarzyszenie Élan Interculturel, którego celem jest tworzenie płaszczyzny dialogu międzykulturowego i poprawiania doświadczeń związanych z kulturową różnorodnością. Misją Élan Interculturel jest promowanie holistycznego spojrzenia na kulturę (w ujęciu psychologicznym i socjologiczno-antropologicznym), m.in. przez tworzenie innowacyjnych sposobów nauczania.

O warsztatach w kwietniu:

Pozwól swojemu głosowi przemówić

pt.–niedz. 22–24.04.2022
pt.–sob. 29–30.04.2022
Studio Na Grobli
Zgłoszenia za pomocą formularza do 8 kwietnia
W językach polskim i angielskim

Głos to podstawowe i najważniejsze narzędzie pracy każdego nauczyciela i trenera. Od sposobu jego użycia zależy nie tylko dotarcie do słuchaczy (w celu przekazania im materiału), ale też w znacznej mierze to, czy praca będzie sprawiać satysfakcję i radość. Poprzez pracę z muzyką i śpiewem chcemy odkrywać indywidualny potencjał głosu – rozwijać go i wspomagać. Praca z wyobraźnią będzie kluczem pozwalającym odkrywać i uruchamiać rezonatory ciała i uwalniać pełniejsze brzmienie głosu. Ciało jest naczyniem, w którym rozbrzmiewa głos. Techniki relaksacyjne i oddechowe stanowią jeden z ważniejszych elementów naszej pracy warsztatowej. Pozbywając się napięć w ciele pozwolimy głosowi wybrzmieć.

Celem warsztatów będzie wypracowanie narzędzi dających łatwy dostęp do tej jakości głosu. Warsztaty odbywać się będą w ramach międzynarodowego programu europejskiego „Głos i ciało w nauczaniu dorosłych” („Voice and Body of Adult Educators”), który ma na celu stworzenie treningu dla edukatorów, opartego o techniki wypracowane przez artystów sztuk performatywnych. Od wielu lat prowadzimy prace warsztatowe poświęcone rozwojowi głosu aktorów i śpiewaków, których założenia wiążą się z przekonaniem o tym, że głos jako narzędzie jest uniwersalny, podobnie jak zjawiska, które go dotyczą, niezależnie od sposobu użytkowania. Pragniemy podzielić się tym doświadczeniem, aby otwierać brzmienie głosu osób, dla których jego użycie w codziennych aktywnościach nie łączy się bezpośrednio ze światem sztuk performatywnych. Jesteśmy głęboko przekonani, że praca warsztatowa, którą prowadziliśmy do tej pory (głównie w domenie wokalnego użycia głosu, zachęcając uczestników do przekraczania własnych barier), pożytecznie przełoży się także na potrzeby mniej artystycznego rzemiosła, jakim jest nauczanie.

Źródło:

Materiał nadesłany