EN

5.10.2022, 09:05 Wersja do druku

Wrocław. Koncert z okazji 60-lecia narodzin filmowego Bonda

Inne aktualności

60 lat temu odbyła się premiera pierwszego filmu o Jamesie Bondzie "Dr No" w reżyserii Terence'a Younga, z Seanem Connerym w roli głównej. Z tej okazji we wrocławskim Starym Klasztorze odbędzie się koncert piosenek z legendarnej serii o agnecie 007

Jak informują organizatorzy wydarzenia, już w "Dr No" z 1962 roku ścieżka dźwiękowa pełniła rolę szczególną. Jej autorem był Monty Norman. Wśród innych wybitnych kompozytorów, którzy na przestrzeni sześćdziesięciu lat stworzyli muzykę do filmów o Bondzie, byli m.in. John Barry, David Arnold, związany z Beatlesami producent George Martin, a w ostatnich latach choćby Hans Zimmer.

Najważniejsze jednak były piosenki towarzyszące serii o agencie 007, z których wiele stało się nieśmiertelnymi szlagierami. Począwszy od "Diamonds are Forever" w wykonaniu Shirley Basse, w popkulturze trwale zapisały się takie przeboje jak "Goldeneye" zaśpiewany przez Tinę Turner, "Tomorrow Never Dies" w wykonaniu Sheryl Crow (1997), "The World Is Not Enough" (zagrała go grupa Garbage w 1999 r.) lub "Die Another Day" Madonny napisany do filmu "Śmierć nadejdzie jutro" (2002).

W gronie wykonawców piosenek stworzonych na potrzeby serii o Bondzie znaleźli się m.in. Adele, Carly Simon, Chris Cornell, A-ha, Tom Jones, Paul McCartney & Wings, Duran Duran, Gladys Knight, Billie Eilish.

Podczas środowego koncertu z okazji James Bond Day (fani Bonda ustanowili to święto w 2012 roku, w dniu 50. urodzin filmowego agenta 007. Tego dnia odbyła się premiera piosenki "Skyfall" w wykonaniu Adele).

Piosenki z legendarnej serii filmów zaśpiewa troje wokalistów z towarzyszeniem orkiestry WROCLOVE BAND pod kierownictwem artystycznym Marka "Stinga" Popowa. Będą nimi Adeama Walkowiak, Nikola Warda i Damian Szewczyk.

Pierwsza z wymienionych artystek jest brytyjską wokalistką mieszkającą we Wrocławiu. Walkowiak bliskie są dźwięki bluesowo-soulowe. Pochodzi z muzycznej rodziny. Jej ojciec (mieszkający obecnie na Jamajce) był pianistą powstałego w 1973 roku zespołu reggae Third World, matka z kolei śpiewała w chórkach takich gwiazd jak Chaka Khan, Whitney Houston lub Gary Moore.

Nikola Warda znana jest wielbicielom telewizyjnych talent show. Uczestniczyła w programach "Bitwa Na Głosy", "Mam Talent" i "Szansa na sukces". Koncertowej publiczności znana jest z muzycznego cyklu "Damy Rocka". Damian Szewczyk jest z kolei wokalistą i basistą, który przez lata występował z rockowym zespołem BIRMA. Uczestniczył w tegorocznej edycji Gitarowego Rekordu Guinnessa oraz projekcie Wroclove Guitar Top.

Cykl filmów o Jamesie Bondzie powstał na podstawie powieści szpiegowskich Iana Fleminga. W ciągu 60. lat seria zyskała status najbardziej dochodowej franczyzy filmowej, zaraz po "Filmowym Universum Marvella", "Gwiezdnych wojnach" i "Harrym Potterze". Na przestrzeni sześciu dekad w role główną wcielali się kolejno: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan i Daniel Craig.

Jak zapowiadają organizatorzy, podczas koncertu z okazji James Bond Day we Wrocławiu mile widziane będą filmowe kreacje. "Dla osób przebranych w stylu Jamesa Bonda lub jego partnerek przewidziane są ulgowe bilety z 30 proc. zniżką. Najlepsze stylizacje zaprosimy na scenę" - czytamy w komunikacie prasowym.

Źródło:

PAP

Autor:

mwp/ aszw/