EN

10.10.2022, 08:35 Wersja do druku

Wrocław. Dyrektorka Opery Wrocławskiej złamała prawo - uznała państwowa komisja. Co na to marszałek Przybylski?

Inne aktualności

Dyrektorka Opery Wrocławskiej złamała prawo przy podpisywaniu milionowych umów z "dyrektorami honorowymi" - uznała Regionalna Komisja Orzekająca. Marszałek Cezary Przybylski zamierza "analizować dokumenty". Sprawa ciągnie się od dwóch lat, Halina Ołdakowska nie poniosła dotąd żadnych konsekwencji.

Zarzuty, jakie jej postawiono, są poważne: naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy podpisywaniu umów dotyczących „świadczenia usług artystycznych na rzecz Opery Wrocławskiej w charakterze Dyrektora Artystycznego" przez Mariusza Kwietnia, a także świadczenia usług w charakterze kierownika muzycznego przez Bassema Akiki, "w trybie zamówienia z wolnej ręki, bez zaistnienia ustawowych przesłanek udzielenia zamówienia".  

To kontrakty na bardzo wysokie sumy. Umowa z Akiki z 16 lipca 2020 r. opiewała na 901 tys. zł i została ujawniona tylko dzięki kontroli NIK. Szczegóły nie są znane. Gdy "Wyborcza" zapytała Operę Wrocławską o sposób zatrudnienia i wynagrodzenie "dyrektora muzycznego", dowiedziała się, że to tajne dane: "Bassem Akiki wykonuje swoje obowiązki na podstawie kontraktu artystycznego. Sprawuje kierownictwo muzyczne. W zakresie wysokości wynagrodzenia Opera Wrocławska nie może przekazać tej informacji z uwagi na oświadczenie złożone przez pana Bassema Akiki o poufności honorarium zgodnie z obowiązującymi przepisami".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Dyrektorka Opery Wrocławskiej złamała prawo - uznała państwowa komisja. Co na to marszałek Przybylski?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Wrocław” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.