EN

20.05.2021, 08:26 Wersja do druku

Wrocław. Dolnośląskie Centrum Filmowe w piątek ponownie otworzy się dla widzów

Inne aktualności

Spektakl z muzyką filmową, festiwal filmów krótkometrażowych i spotkania z poezją Tadeusza Różewicza przed każdym seansem - to niektóre z propozycji Dolnośląskiego Centrum Filmowego po ponownym otwarciu. Na początek widzowie zobaczą filmy nagrodzone Oscarami.

21 maja wszystkie kina należące do Dolnośląskiego Centrum Filmowego (DCF) ponownie otworzą się dla widzów po przerwie spowodowanej pandemią. W związku z tym instytucja przedstawiła w środę plany na najbliższe tygodnie.

„Mamy nadzieję na powrót do rzeczywistości, jaką znamy jeszcze z 2019 roku, czyli na sale kinowe wypełnione w stu procentach. Dokładnie rok temu na początku czerwca otwieraliśmy nasze kina po pierwszym lockdownie i szczerze wierzyliśmy, że najgorsze mamy za sobą. Teraz otwieramy się po trzeciej przerwie, ponownie z nadzieją, że wracamy na dobre” - mówił dyrektor Dolnośląskiego Centrum Filmowego Jarosław Perduta.

Po ponownym otwarciu widzowie będą mogli zobaczyć w DCF filmy nagrodzone Oscarami, m.in. „Nomadland”, „Minari”, „Na rauszu” i „Ojciec”. Wrócą też filmy, które na krótko zagościły na ekranach przed marcowym lockdownem – „Obiecująca. Młoda. Kobieta”, „Sound of Metal” i „Każdy ma swoje lato”. Z nowości w repertuarze pojawi się też najnowszy film Pedro Almodovara „Ludzki głos” a także „Świat, który nadejdzie” w reżyserii Mony Fastvold.

Wraz z otwarciem kin ruszy przedsięwzięcie „Różewicz w DCF” związane z obchodami roku Tadeusza Różewicza. Do końca roku we wszystkich kinach Dolnośląskiego Centrum Filmowego przed każdym seansem widzowie usłyszą wiersze poety w interpretacji aktorów dolnośląskich teatrów.

Pod koniec maja widzowie będą mogli obejrzeć też spektakl z muzyką filmową „Z miłości do filmu”, na który złoży się kilkanaście piosenek wykorzystanych w znanych i cenionych produkcjach filmowych.

W czerwcu w DCF odbędzie się II Dolnośląski Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Long Story Short Film Festival”. Tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się stacjonarnie w kinie DCF w dniach 10-13 czerwca, a następnie w sieci 14-19 czerwca. Wszystkie filmy prezentowane zarówno w kinie jak i online będą bezpłatne.

Również w czerwcu w DCF odbędzie się Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej. Będzie to spotkanie z białoruskim kinem, teatrem, literaturą i malarstwem. Zaplanowano rozmowy z artystami i dyskusje dotyczące obecnej sytuacji na Białorusi.

Festiwal „Millennium Docs Against Gravity”, którego współorganizatorem jest DCF został natomiast przeniesiony z maja na początek września. W sierpniu DCF ponownie będzie także partnerem festiwalu „Nowe Horyzonty”.

Do kina DCF powrócą także dotychczasowe cykle, w tym Książka na ekranie, Magiel Filmowy, a także Kino Ukraina, City-Docs i Filmowy Klub Seniorów.

W 2021 roku zaplanowano także premiery filmów dofinansowanych z Dolnośląskiego Funduszu Filmowego: „Moje wspaniale życie” w reżyserii Łukasza Grzegorzka i animowany film „Uziemieni” w reżyserii Bartosza Kędzierskiego. W produkcji są także filmy „Powrót do Legolandu” w reżyserii Konrada Aksinowicza i „Sonata” w reżyserii Bartosza Blaschke

Źródło:

PAP

Autor:

Agata Tomczyńska

Data publikacji oryginału:

20.05.2021