EN

25.05.2022, 15:11 Wersja do druku

Wrocław. Andrzej Chyra przeczyta wiersze Norwida w NFM

Listy Norwida to projekt stworzony na specjalne zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Chopin i jego Europa – jego koncepcja opiera się na muzycznej interpretacji wybranych listów czwartego wieszcza, czytanych przez znakomitego aktora, Andrzeja Chyrę. Świat improwizacji występuje w nim w intrygującej relacji z wyborem tekstów Norwida, będących dla muzyków impulsem do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego komentarza.

fot. Kasia Stańczyk / mat. organizatora

Trio Kasi Pietrzko od kilku lat prężnie prowadzi swoją działalność zarówno koncertową, jak i fonograficzną. Dzięki wyróżniającej się artystycznej aktywności zespół ten stał się niezwykle spójny brzmieniowo, co niewątpliwie wpłynęło na dynamiczny rozwój jego kariery. Liderka trio to laureatka m.in. Mateusza – nagrody muzycznej Programu Trzeciego Polskiego Radia w kategorii Debiut Roku za album Forthright Stories (2018) oraz nagrody Grand Prix „Jazz Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2018). Miesięcznik „Jazz Forum” przyznał jej tytuł Nowej Nadziei 2019 roku, była również nominowana do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2018 w kategorii Debiut Roku. W Listach… do trio dołączył saksofonista altowy Maciej Kądziela, z którym Kasia Pietrzko po raz pierwszy współpracowała w USA podczas nagrania płyty Jammin with KC w Make Believe Studios w Kansas City. Redaktor Programu Drugiego Polskiego Radia Andrzej Zieliński w artykule opisującym występ „Jazz Forum Talents” na festiwalu Jazz nad Odrą napisał: „Mnie szczególnie przypadł do gustu zaśpiew saksofonu Maćka Kądzieli, brzmiący miejscami jak lamentująca trąbka Stańki. Być może jest to jeden z powodów współpracy pianistki i saksofonisty – wszakże Kasia Pietrzko koncertowała z Tomaszem Stańką tuż przed jego śmiercią”.

Andrzej Chyra to jeden z najbardziej cenionych aktorów filmowych i teatralnych – nieustannie poszukujący nowych form wyrazu oraz nieoczywistych, artystycznych konfrontacji. Współpracował i współpracuje z najważniejszymi reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Krauze, Krzysztofem Zanussim, Feliksem Falkiem, Markiem Koterskim, Jackiem Borcuchem czy Małgorzatą Szumowską. W teatrze występował w spektaklach m.in. Jerzego Grzegorzewskiego, Agnieszki Glińskiej i Grzegorza Jarzyny. W 2001 roku zagrał Dionizosa w Bachantkach Eurypidesa w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Od tej pory stale występuje w teatrze Krzysztofa Warlikowskiego. Ważną częścią pracy artystycznej Andrzeja Chyry jest reżyseria operowa. Zadebiutował w tej roli w 2013 roku inscenizacją Graczy na podstawie libretta Nikołaja Gogola i z muzyką Dymitra Szostakowicza w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Na zamówienie Malta Festival Poznań podjął się także inscenizacji Czarodziejskiej góry z muzyką Pawła Mykietyna do libretta Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz ze scenografią Mirosława Bałki. Jako reżyser współpracuje też z Teatrem Wielkim Operą Narodową – w 2019 roku miała miejsce premiera wyreżyserowanej przez niego Carmen, inspirowanej m.in. kinem meksykańskiego arthouse’u Carlosa Reygadasa.

Źródło:

Materiał nadesłany