EN
9.04.2022, 19:52 Wersja do druku

Włochy. W Rzymie przedstawiono „Pasję według Świętego Marka” Pawła Mykietyna

„Pasja według świętego Marka”, skomponowana przez Pawła Mykietyna, została wykonana w sobotę podczas nadzwyczajnego koncertu w Auli uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, po raz pierwszy we Włoszech. Kompozycję zaprezentowała Orkiestra Kameralna Miasta Tychy AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia.

Utwór Mykietyna powstał w latach 2007-2008 na podstawie Ewangelii według św. Marka i fragmentów z Księgi Izajasza. Mykietyn został przedstawiony we Włoszech jako jeden z najciekawszych współczesnych europejskich kompozytorów.

Wśród wykonawców koncertu były mezzosopranistka Urszula Kryger i piosenkarka Katarzyna Moś oraz chór Narodowej Akademii Świętej Cecylii z Rzymu.

Orkiestra kameralna AUKSO została powołana przez grupę absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach wspólnie z Markiem Mosiem, skrzypkiem, dyrygentem i kameralistą.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Łukasz Paprotny w rozmowie z PAP zwrócił uwagę na to, że Pasja według św. Marka została przedstawiona w Wielkim Poście, naznaczonym przez wojnę na Ukrainie. „Muzyka Mykietyna jeszcze mocniej mówi nam o cierpieniu, bólu i śmierci” - dodał.

W przeddzień koncertu w Instytucie Polskim w Wiecznym Mieście odbyła się konferencja na temat polskiej muzyki współczesnej. Wzięli w niej udział polscy i włoscy muzykolodzy, wśród nich Monika Pasiecznik, Michał Mendyk, Giovanni D’Alo, Gianluigi Mattietti, Alessandro Mastropietro i Marica Coppola.

Sobotni koncert, który zakończyła długa owacja, zorganizowano we współpracy z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytutem Adama Mickiewicza i Instytutem Polskim w Rzymie.

Źródło:

PAP