EN

23.09.2024, 08:35 Wersja do druku

Wisła. W tym roku nie będzie remontu domu rodzinnego Jerzego Pilcha

Inne aktualności

Remont i adaptacja wiślańskiego domu pisarza Jerzego Pilcha na potrzeby Domu Pracy Twórczej nie rozpocznie się w tym roku – poinformowała zastępca burmistrza beskidzkiego kurortu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak. W październiku gotowy ma być tylko projekt.

Omawiane są jeszcze zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego. "Kiedy dostaniemy z końcem października projekt i kosztorys, będziemy wiedzieli, ile pieniędzy potrzeba na realizację tego przedsięwzięcia. Prawdopodobnie będziemy szukali zewnętrznego finansowania” – powiedziała Czyż-Kaźmierczak. Dodała, że w tym roku nie zostanie wyłoniony wykonawca prac.

W domu rodzinnym zmarłego pisarza samorządy Wisły i woj. śląskiego chcą stworzyć dom pracy twórczej. Wiosną 2024 r. zawarły umowę na współprowadzenie instytucji. Rzecznik marszałka Sławomir Gruszka informował wówczas, że jej celem będzie „trwała ochrona dóbr dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz całej literackiej spuścizny pozostawionej przez Jerzego Pilcha”. Budynek ma stać się areną wydarzeń kulturalnych, szczególnie literackich.

Szacunkowy koszt remontu i adaptacji domu wynosi około 1,8 mln zł.

Samorząd Wisły odkupił dom rodzinny pisarza Jerzego Pilcha wiosną 2022 r. za 700 tys. zł.

Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy, urodził się 10 sierpnia 1952 r. w rodzinie ewangelickiej w Wiśle. Spędził tam pierwsze 10 lat życia. Później przeprowadził się z rodzicami do Krakowa. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 80. publikował felietony w „Tygodniku Powszechnym”. W 1999 r. przeniósł się na łamy „Polityki”. W latach 2006-09 jego felietony ukazywały się w „Dzienniku”, a później w „Przekroju”.

Jest autorem wielu książek, m.in. „Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, „Pod Mocnym Aniołem” i „Bezpowrotnie utraconej leworęczności”. Zmarł 29 maja 2020 r. w Kielcach, gdzie został pochowany.

Źródło:

PAP